برای بیش از 10 هزار دختر و پسر دایکندی زمینه آموزش فراهم می شود

توسط سلطان علی جوادی 11 مهر, 1401 534 0

موسسه «رفاه اجتماعی راه رهنورد» با حمایت مالی اداره یونسیف برای بیش از ده هزار دختر و پسر دایکندی بازمانده از مکتب زمینه آموزش را فراهم می‏کند.

عزیز مهدی آمر تعلیم و تربیه این موسسه گفت، این نهاد با حمایت مالی یونسیف 355 باب مکتب محلی و تسریعی را در سطح 10 ولسوالی دایکندی ایجاد کرده اند که تمام کارهای اداری آن تمام و بزودی روند آموزش آغاز خواهد شد.

او گفت، 426 آموزگار جهت آموزش بیش از ده هزار دانش آموز دختر و پسر باز مانده از مکتب استخدام شده اند.

به گفته مهدی، دانش اموزآن بین سنین«7-15» سال تحت پوشش این برنامه قرار گرفته و 50 درصد آن دختران می‎باشند.

وی افزود، این مکاتب در ساحات دور افتاده دایکندی ایجاد شده اند.

مهدی خاطر نشان ساخت، روند ارتقای ظرفیت آموزگان امروز در مرکز ولایت دایکندی آغاز گردیده و بعد از ختم این کارگاه آموزشی، دروس دانش آموزان در محلات آغاز خواهند شد.

درهمین حال، رحمت الله مدثر رئیس معارف دایکندی از مسئوولان یونیسف و موسسه آرسو به خاطر ایجاد صنوف درسی برای دانش آموزان بازمانده از مکتب در این ولایت قدردانی نموده و تاکید ورزید، در پیشبرد این برنامه باید شفافیت مدنظر گرفته شود. 

رئیس معارف دایکندی از آموزگاران نیز خواست تا مطابق پالیسی امارت اسلامی و سنت پیامبر اسلام ظاهر شان را آراسته نموده و برای دانشجویان تدریس نمایند.

به گفته مدثر، آموزگاران زن موظف هستند حجاب را رعایت نموده و نیز آموزگاران مرد ریش و دستار داشته باشند.

از سوی دیگر، جواد افضلی مسئول دفتر یونسیف در دایکندی گفت، این نهاد متعهد است که خدمات بدون تبعیض را برای تمام مردم افغانستان ارایه بدهند.

او گفت، این نهاد در تمام شرایط در کنار مردم افغانستان بوده و باقی خواهد ماند.

افضلی، آموزش دختران و پسران را عامل پیشرفت جامعه خواند. او همکاری مردم و حکومت را عوامل موفقیت این روند بیان داشته گفت، همه ما مسئولیت های خویش را صادقانه در قبال مردم خویش انجام دهیم.

از سوی دیگر، سالک آمر متحسبان ریاست امر به معرف و نهی از منکر تاکید بر آموزش آموزه های دینی نموده گفت، آموزگاران و علمای دینی باید مردم و دانش آموزان را با آموزه های دینی و فرهنگی افغانی مسلح نموده و از ترویج فرهنگ های بیرونی جلوگیری نمایند.

آمر تعلیم وتربیه موسسه رفاه اجتماعی راه رهنورد علاوه نمود، برای دانش آموزان در کنار آموزش با کیفیت خدمات بهداشتی و سپورتی نیز ارایه می‎شود.

او افزود، دانش اموزان در این مکاتب از صنف اول تا سوم آموزش خواهند دید. به گفته وی در مکاتب تسریعی در جریان یکسال دو صنف درسی و در مکاتب محلی یک صنفی درسی را تمام خواهند کرد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران