باشندگان دایکندی: هرگز دست از آموزش بر نمی داریم

توسط سلطان علی جوادی 10 مهر, 1401 232 0

 شماری از باشندگان ولایت دایکندی صبح امروز(یکشنبه،10 میزان) در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی گردهم آمده و به منظور یادبود از شهدا آموزشگاه کاج و غم شریکی با خانواده‏های آن‏ها مراسم ختم قرآن کریم برگزار نموده و تاکید بر ادامه راه شهدا دانایی نمودند.

محمدنادرآیت یکی از علمای دینی گفت، خواندن و نوشتن ریشه دینی دارد، مردم ما این راه‏ را انتخاب نموده و هرگز از این مسیر منحرف نخواهند شد.

او افزود، گروه‏های تروریستی و حامیان آن‏ها بدانند، با کشتن و قتل عام نمی‏توانند مسیر دانایی و پویایی ما را متوقف سازند.

وی علاوه نمود، خواست مردم هزاره و شیعه افغانستان از امارت اسلامی این است در راستایی تامن امنیت مراکز آموزشی، دینی و فرهنگی و ورزشی گام‏های علمی را برداشته و عاملان این گونه رویدادها را شناسایی و به پنجه قانون بسپارند.

خیرمحمد سعادت یکی دیگر از بزرگان دایکندی هدف قرار دادن دانش آموزان و اطفال را به دور از انسانیت و اسلامیت بیان داشته افزود، دشمنان از قشر تحصیل کرده و با درایت ما ترس و هراس دارند چون؛ این قشر هیچ زمانی خود و ملک‏اش را نمی فروشند و سلطه دیگران را هم نمی پذیرند.

وی افزود، از میان خون و آتش کاج‏های سبز و سربلند جوانه خواهند زد و به قله های والایی خواهند رسید.

او وضعیت امنیتی کشور را شکننده خوانده افزود، حکومت سرپرست همواره داد از تامین امنیت می زند، اما مردم همه روزه سلاخی می شوند. 

در همین حال، رحمت الله مدثر رئیس معارف ولایت دایکندی قتل عام دانش آموزان مرکز آموزشی کاج را کار دشمنان اسلام دانست. او مقابله با این نوع اعمال را مسئولیت همه اقشار جامعه بیان داشت.

رئیس معارف دایکندی افزود، گروه های تروریستی و دهشت افگن هیچگاه با این نوع حرکات شان نمی توانند اداره دانش آموزش ما را در راستایی فراگیری علم ودانش تضعیف نمایند.

سخنرانان این محفل از سیاست های دوگانه جامعه جهانی در قبال مردم افغانستان به خصوص مردم هزاره انتقاد کرده افزودند، در کشورهای دیگر کوچکترین اتفاق رخ دهد، همه صدای شان را می کشند و در قبال آن اقدام می نمایند، اما در افغانستان بعضی اقوام به خصوص جامعه هزاره همه روزه سلاخی می شوند، هیچ اقدام عملی صورت نگرفته بلکه با صدور اعلامیه و غم شریکی ختم می‏گردد.

مردم دایکندی از جامعه جهانی و سازمان ملل خواستند که تروریست ها را در افغانسان به حال خود شان رها نکرده بلکه اقدامات جدی و عملی را جهت سرکوب آنها روی دست گیرند.

از سوی دیگر، شماری از فعالان حقوق زن و دانشجویان دختر دانشگاه بامیان نیز امروز در واکنش به حمله‌ی مرگبار تروریستی بر آموزشگاه کاج در دشت برچی کابل راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند.

دانشجویان معترض با حمل تصاویر قربانیان آموزشگاه کاج از دانشگاه بامیان تا میدان/ چوک موسوم به "شهید جواد ضحاک" راهپیمایی کرده و شعار های "نسل کشی را متوقف کنید" ، "آموختن علم جرم نیست"، "تعلیم، کار، آزادی حق ماست" و... فریاد زدند. 

دختران  معترض ضمن محکوم کردند حمله‌ی مرگبار بر آموزشگاه کاج از جامعه‌ی جهانی خواهان به رسمیت شناختن "نسل کشی هزاره‌ها" شده‌اند.

قابل ذکر است، دو مهاجم انتحاری صبح روز جمعه (۸ میزان) مرکز آموزشی کاج را در غرب شهر کابل هدف قرار دادند.

براساس آخرین آماری که در رسانه های به نشر رسیده اند ، در این حمله ۴۹ نفر، از جمله ۴۳ دختر کشته و ۹۷ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

مسئولیت این حمله را تا اکنون هیچ گروهی بر عهده نگرفته است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران