مرکز درمانی معتادین دایکندی به 40 بستر ارتقا یافت

شفاخانه تداوی معتادین ولایت دایکندی پس از فعال سازی دوباره از 20 بستر به 40 بستر ارتقا یافت.

این مرکز درمانی از آغاز حکومت امارت اسلامی تاحال غیر فعال بود. پس از یک و نیم سال دوباره آغاز به فعالیت نموده و حالا ظرفیت تداوی آن به 40 بستر افزایش یافته است.

غلام حیدر وکیل زاده سرپرست شفاخانه تداوی متعادین ولایت دایکندی می گوید، این شفاخانه به دلیل مشکلات بودجوی غیر فعال بود حالا مشکلات بودجه آن حل شده است، اما با آن هم این مرکز با کمبود مواد سوخت گرمایشی و آب آشامیدنی صحی مواجه است.

وکیل زاده می‌گوید، طبق آمار و بررسی انجام شده در سطح ولایت دایکندی به تعداد 48 هزار متعاد وجود دارد که 15 فیصد آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند.

او گفت، این مرکز درمانی برنامه های برای تداوی معتادان زن هم تحت کار دارد و تقاضای 10 بستر دیگر هم برای آنان از اداره محلی شده است.

وی از نهاد های همکار و موسسات کمک کننده خواست تا در این زمینه با شفاخانه همکاری نموده و مریضان را بعد از تداوی برای شان زمینه کار و مشوره دهی را  فراهم نمایند تا با پیدایش مشکلات مالی و روحی دوباره به اعتیاد روی نیاورند.

اسحق حسینی معاون ریاست صحت عامه ولایت دایکندی دلایل اعتیاد به مواد مخدر را مشکلات فردی و فامیلی، بیکاری و مشکلات اقتصادی بیان کرد.

وی تاکید ورزید مبارزه علیه مواد مخدر تنها وظیفه ارگان صحت نبوده بلکه وظیفه تمام ارگان های دولتی، علما متنفذین و اقشار جامعه می‏باشد.

در همین حال، محمد نور خلیل رئیس دفتر ولایت دایکندی افتتاح و ارتقای طرفیت این شفاخانه را اقدام نیک دانسته و اعتیاد به مواد مخدر را یک مرض مهلک و عامل اغتشاش، دزدی و تباهی انسان بیان داشت.

با آنکه کشت مواد مخدر در دایکندی صفر خوانده می شود اما میزان مصرف این مواد به سطح بالای وجود دارند که در جریان سال روان مسوولان امنیتی چندین کارخانه مواد مخدر کشف و تخریب نموده و نیز آمار معتادین مواد مخدر گراف صعودی را می پیماید. 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران