58 آشیانه صحی فامیلی دایکندی باامکانات طبی و غیر طبی مجهز شد

توسط سلطان علی جوادی 26 آذر, 1401 546 0

مسئولان در موسسه بهزیستی تحرک«موف» از تجهیز و تمویل امکانات طبی و غیرطبی 58 آشیانه صحی فامیلی خبر می‌دهند.

داکتر محمود سجادی مسئول پروژه آشیانه صحی(FHH) موسسه موف گفت؛ این امکانات و تجهیزات شامل؛ 59 قلم اجناس طبی و 20 قلم غیر طبی می‌باشد.

او گفت، هزینه این تجهیزات 12 میلیون 365 هزار افغانی می باشد و از سوی صندوق جمعیت سازمان ملل متحد«UNFPA» پرداخت شده ‏است.

سجادی ضمن قدردانی از حمایت های همه جانبه صندوق جمعیت سازمان ملل متحد گفت، این نهاد همواره در راستای بهبود عرضه خدمات صحی برای مردم دایکندی کوشیده و از هیچگونه حمایتی دریغ نورزیده است.

او گفت، در جریان سال 2022 میلادی 58 آشیانه صحی دایکندی با بودجه 58 هزار دالر امریکایی با سیستیم برق خورشیدی نیز توسط این نهاد مجهز شده اند.

او علاوه نمود، در آشیانه های صحی فامیلی خدمات صحی برای کاهش و مرگ و میر اطفال و مادران ارایه می‎شود و همچنان در جریان سال روان خدمات تغذی و مشوره دهی برای مادران با حمایت مالی اداره یونسیف نیزعرضه شده است.

در همین حال، رحمت الله مامک سرپرست صحت عامه دایکندی از ارایه خدمات صحی توسط موئسسات قدردانی نموده گفت، آنان بالی برای حکومت می‏باشد. 

به گفته وی، 20 موسسه در ولایت دایکندی در بخش صحی با این ریاست همکاری اند.

او افزود، ریاست صحت عامه دایکندی در چارچوب قانون و اصول از موسسات حمایت نموده و با آنان همکار خواهد بود.

از سوی دیگر، اسحاق حسینی معاون صحت عامه دایکندی تجهیز این مراکز صحی را جهت بهبود عرضه خدمات صحی با کیفیت مهم خواند، اما تاکید بر حفظ و مراقبت از این تجهیزات و امکانات نمود.

براساس گفته های مسئولان صحت عامه دایکندی، در این ولایت 125 مرکز صحی و 24 تیم موبایل سیار فعال می باشند، اما به دلیل کوهستانی بودن این ولایت این مراکز کافی نیست.

گرچند مسئولان صحی دایکندی از بهبود عرضه خدمات صحی سخن می زنند، اما کمبود داکتران متخصص مردانه و زنانه، کمبود ادویه و دخالت ها از چالش های عمده فراروی بخش صحت دانسته می شوند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 26 آذر 1401 13:54
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران