ساختمان تدریسی دوباب مکتب در دایکندی توسط مردم ساخته می‌شوند

توسط سلطان علی جوادی 25 فروردين, 1401 836 0

 

قرار است، تعمیر دو باب مکتب در ولسوالی های میرامور و شهرستان دایکندی با هزینه شخصی مردم و یک نهاد خیریه ساخته شوند. این مکاتب در قریه‌های اسپوک  ولسوالی های میرامور و غاسور شهرستان ساخته خواهند شد.

تعمیر مکتب ابتدائیه قریه «اسپوک» ولسوالی میرامور دایکندی از طریق نهاد «تعاون سبز» که یک تعداد  افرادخیر در خارج از کشور آن را مدیریت می‌کند در همکاری با مردم محل ساخته می‌شود.

 

خادم فیاض عضو نهاد «تعاون سبز» به شبکه رادیو نسیم می‌گوید: این نهاد توسط شماری از افراد خیر مقیم کشورهای خارحی و داخل افغانستان رهبری و مدیریت می‏شود و هدف اصلی آن حمایت از معارف وتعلیم و تربیه می‌باشد. 

 

او یاد آورشد، حدود 5 سال پیش دو قطعه عکس از دانش‌آموزان قریه اسپوک ولسوالی میرامور در فضای مجازی دیده‌است که آنان زیر آفتاب سوزان بدون داشتن سرپناه مصروف فراگیری علم ودانش بودند، این موضوع باعث شد که در حمایت از این دانش آموزان اقدام نماییم.

 

او افزود: طبق برآوردهای اولیه، حدود 13 لک افغانی در ساخت تعمیر مکتب قریه اسپوک میرامور مصرف خواهد شد که روند جمع آوری کمک برای ساخت و تکمیل این پروژه آغاز شده است و یک تعداد افراد خیر اعلام آمادگی نموده‌اند.

 

آقای فیاض یاد آورشد، این تعمیر در یک منزل و دارای 6 اتاق درسی و یک سالون به شکل پخته و اساسی اعمار خواهد شد.

 

او گفت، این نهاد در جریان چند سال گذشته در ساخت تعامیر مکاتب، کتابخانه و میدان ورزشی در قریه پاتو جاغوری، برگزاری دوره ‏های آموزشی زبان انگلیسی و مضامین ساینسی برای دانش آموزان در ولایات بامیان، غور و قریه پاتو و بخش‏های فرهنگی فعالیت داشته است.

 

با این حال، جواد باهنر یکی از باشندگان قریه اسپوک ولسوالی میرامور دایکندی به رادیو نسیم: این مکتب 5 سال قبل از سوی وزارت معارف منظور و فعال شد و فعلا حدود 100 دانش آموز دختر و پسر دارد.

 

او گفت: دانش آموزان این مکتب با کمبود معلم و مواد وامکانات درسی مواجه اند. به گفته وی، این مکتب از صنف اول تا پنجم دانش آموز دارد، اما توسط یک آموزگار تدریس می شود.

 

باهنر علاوه نمود: مردم اسپوک از ساخت تعمیر این مکتب توسط نهاد تعاون سبز نهایت خوشحال می‌باشد و در عین حال، از ریاست معارف دایکندی می خواهند، در قسمت افزایش بست های آموزگاران و فراهم آوری امکانات درسی برای دانش آموزان این مکتب توجه ویژه داشته باشند.

 

از سوی دیگر، مردم قریه غاسور ولسوالی شهرستان دایکندی نیز تصمیم گرفته اند، تعمیر لیسه قریه شان را از بودجه شخصی مردم اعمار نماید.

 

حاجی علی جان یکی از برزگان محل گفت: لیسه غاسورصدها دانش آموز دختر و پسر دارد، اما با گذشت چندین سال، حکومت در ساخت تعمیر آن همکاری نکردند. به او گفته، جای تعمیر این لیسه دخترانه طی چندین نوبت در دوران جمهوریت دیزاین و منظور شد، ما بنا به دلایل سیاسی ساخته نشد.

 

او گفت: تمام امیدهای مردم مبنی برساخت تعمیر توسط حکومت به یآس تبدیل شده‌است و درنهایت تصمیم گرفتند که خود شان وارد عمل شود و فعلا مردم مصروف کندن چاه آب این لیسه می‌باشد و بعد از روزه کار آن به شکل عملی آغاز خواهد شد.

وی افزود: براساس پلان و نقشه، 10 اتاق درسی برای این مکتب ساخته خواهد شد.

باشندگان قریه های اسپوک و غاسور از تجاران و افراد خیر می خواهند، در ساخت این مکاتب با آنان دست همکاری دهند.

براساس آمارهای ریاست معارف دایکندی در این ولایت 442 باب مکتب دولتی وجود دارد که این تعداد 50 درصد آن فاقد تعمیر می‏باشند.

 

رحمت الله مدثر رئیس معارف دایکندی گفت: بیش از 211 باب مکاتب تعلیمات عمومی، 10 باب امریت های معارف شهری، 9 باب مدرسه دینی و 10 باب مرکز حمایوی تربیه معلم در سطح این ولایت فاقد تعمیر می باشد.

 

او گفت: در حال حاضر این ریاست به دلیل نداشتن بودجه هیچگونه پروژه انکشافی ندارد. 

 

به گفته آقای مدثر، دایکندی دارای 164 هزار دانش آموز می باشد که حدود 48 درصد آنان را دختران تشکل می دهند.

 

وی به چالش های دیگر این نهاد آموزشی علاوه نموده گفت: این ریاست به بیش از یک میلیون جلد کتاب ضرورت دارد تا به دانش آموزان شان توزیع نماید، اما برای فعلا هیچ کتاب برای توزیع ندارد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 25 فروردين 1401 15:09
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران