بی‌سرنوشتی تنها لیسه ناشنوایان بامیان؛ ممکن است بخش از شاگردان نتوانند به درس‌ها حاضر شوند

توسط مسعود اختیاری 31 شهریور, 1400 928 0

ابتدای امسال مسوولان لیسه تعلیمات خاص به رادیو نسیم گفتند که تلاش دارند در کنار شاگردان ناشنوا، صنف‌هایی را برای نابینایان نیز فعال کنند. مشکلات رفت و آمد شاگردان را حل کرده و کیفیت درسی را در این مرکز بالا ببرند. اما با تحولات اخیر و تغییر رژیم سیاسی در کشور چالش‌ها بر سر راه تنها مکتب آموزش‌های خاص در بامیان بیشتر شده است.

مدیران لیسه تعلیمات خاص می‌گویند که نه تنها مشکلات قبلی رفع نشد، بلکه چالش‌های جدیدی بر سر راه آنها سبز شده‌ است. 

محمد ابراهیم محمدی، آمر لیسه تعلیمات خاص می‌گوید که نگران است والدین به دلیل مشکلات اقتصادی نتوانند کودکان شان را به مکتب بفرستند. آقای محمدی گفت: «به دلیلی که پدر و مادر شاگردان ما کارهای خود را در مرکز بامیان از دست داده‌اند و مجبور شده‌اند که به ولسوالی‌ها بروند، ممکن که شمار از شاگردان ما از مکتب بمانند.»

محمد رضا سلطانی، مدیر مالی و اداری این لیسه نیز می‌گوید که ممانعت از مختلط بودن صنف‌ها و استادان زن چالش جدیدی پیش روی این مکتب است. آقای سلطانی گفت: « مشکل ترانسپورت هم رفع نشده. در دوره امارت اسلامی یک سردگمی دیگر آمد که گفتند صنف‌ها مختلط نباشد و ما نتوانستیم آن را تهیه کنیم.» اما آمر لیسه تعلیمات خاص می‌گوید که این مشکل را ندارند، زیرا صنف‌های آنها تنها دوره‌های ابتدائیه است. 

سلیم رنجبر، یکی از معلمان لیسه تعلیمات خاص نیز تا اکنون چهار ماه معاش دریافت نکرده و برای آینده نیز زیاد امیدوار نیست. آقای رنجبر می‌گوید که اگر روزنه‌ی کوچکی از امید برایش پیدا شود، ادامه می‌دهد، در غیر آن چاره‌ای ندارد که شاگردانش را تنها بگذارد و کاری دیگر آغاز کند. آقای رنجبر گفت: « ما سه استادی که هستیم نتوانسته‌ایم چهار ماه معاش دریافت کنیم. آن زمان که هم دولت بود و هم قانون. حالا نگرانی ما صد فیصد شده است.»

به قول این استاد لیسه تعلیمات خاص، اکثریت خانواده‌ها به دلیل از دست دادن کارهای شان به ولسوالی‌ها کوچ کرده‌اند و «حداکثر حدود 10 شاگرد شاید بتوانند به درس‌های خود حضور بیابند.» در این مکتب حدود 28 شاگرد دختر و پسر ناشنوا درس‌های ویژه خود را فرا می‎گیرند. 

با این حال والدین نیز از آینده ناروشن کودکان شان و آغاز نشدن درس های مکتب تعلیمات خاص ابراز نگرانی می‌‎کنند.

محمد حسین نظری، یک دخترش مشکل شنوایی دارد و در این لیسه صنف دوم درس می‌خواند. محمد حسین که اکنون کارش را از دست داده و با مشکلات جدی اقتصادی روبروست می‌گوید که آینده دخترش نگرانی دیگری را برایش بوجود آورده است. 

عطاالله، نیز در لیسه تعلیمات خاص شاگرد صنف اول است. مادر این کودک 13 ساله می‌گوید که در شرایط دشوار کنونی نگرانی‌اش بیشتر از هر وقت شده است و کودکان همچون پسرس نمی‌توانند تنها در خانه تمام مسایل را یاد بگیرند.

با تحولات سیاسی در افغانستان خانواده‌ها  با مشکلات اقتصادی شدیدی روبرو شده‌اند. شاگردان لیسه تعلیمات خاص که از ابتدای تاسیس در سال گذشته با مشکلات اساسی از جمله نبود ترانسپورت و خوابگاه روبرو بودند، اکنون برنامه ناروشن امارت اسلامی در مورد تعلیم دختران و روند آموزش در کشور بر چالش‌های آنها افزوده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 31 شهریور 1400 09:10
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران