بادام دایکندی در سال 1400 هـ.ش بیش از 33 هزار متریک تن حاصلات داشته است

باوجود خشک‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‌‌‌‌‌‌‏‏‎‎‎‎‌‌‌‎سالی های پیاپی در دایکندی حالا ریاست زراعت این ولایت از برداشت بیش از 33 هزار متریک تُن محصول بادام توسط دهاقین در سال 1400 خورشیدی خبر می‎‌‎‌‌‌‌‌‌دهد.

بشیراحمد رفیع رئیس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت دایکندی گفت که محصول بادام این ولایت نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

در طی دو سال اخیر یک تعداد از باغات دهاقین به دلیل کم‎‎‎‎آبی خشک گردیده و سال‎ها دست رنج باشندگان دایکندی صدمه شدید دیده است.

دایکندی که دارای 24 نوع بادام از 10 ولسوالی می‎‎‎‎‎‎‎باشد، مسئولان می‎‎‎‎گویند، ولسوالی‎‎‎های شهرستان، میرامور، نیلی و پاتو بیشترین حاصلات بادام را دارا هستند.

با این هم در دو سال اخیر خشک‎‎‎سالی ها باعث کاهش منابع آبی دایکندی گردیده و در نهایت به درختان و مزارع دهاقین دایکندی صدمه شدید وارد کرده است.

مسئولان در ریاست زراعت دایکندی می‎‎‎افزایند که تجاران این ولایت سالانه بادام شان را به ولایات مثل کابل، غزنی و کندهار صادر می‎‎‎‎‎کنند و از آنجا به کشورهای امارت متحده عرب، هندستان، پاکستان و برخی از کشورهای دیگر به فروش می‎رسد.

سال گذشته وزارت زراعت افغانستان اعلام نموده بود که بادام دایکندی به لحاظ کیفیت در صدر فهرست تمامی ولایات این کشور قرار دارد.

براساس آمار و ارقام ارائه شده از سوی ریاست زراعت دایکندی، بادام این ولایت در سال 1398 خورشیدی بیش از 75 هزار متریک تن، در سال 1399 بیش از 25 هزار متریک تن و در سال 1400 بیش از 33 هزار متریک تن حاصلات داشته است.

با تمام این موارد اما باشندگان دایکندی همواره از عدم مارکیت تجاری برای بازاریابی محصول بادام شان شکایت داشته اند.

در کنار آن خشک سالی‎‎‎‎ها و خرابی راه‎‎‎های مواصلاتی از دیگر چالش‎‎‎‎ها فرارو فروش محصول بادام در دایکندی دانسته می‎‎‎‎شود.

محمد یکی از دهاقین ولسوالی کیتی ولایت دایکندی می‎گوید که وی در سال‎‎‎‎های گذشته حاصلات خوبی از بادام خود داشته اما اکنون دیگر از آن حاصلات خبری نیست.

او به شبکه رادیو نسیم گفت که کم شدن آب‎های زراعتی در مناطق شان باعث گردیده تا درختان مثمر و غیر مثمر تا اندازه‎‎‎‎ی زیادی خشک گردند.

مسئولان امارت اسلامی در ریاست زراعت این چالش‎‎‎‎‎‎ها را می‎پذیرند اما تأکید می‎‎‎‎‎کنند که در حکومت قبلی کم‎‎‎‎‎کاری صورت گرفته است.

بشیراحمد رفیع، رئیس زراعت دایکندی می‎‎‎‎‎‎گوید که آنان در این راستا هیچ پلان و برنامه روی دست ندارند و تنها کاری را که انجام دادند این است که پیشنهادات شان را به وزارت زراعت فرستادند.

باوجود این‎که بیش از 90 درصد باشندگان دایکندی زراعت پیشه اند و از این میان 80 درصد آنان بخش بزرگی مخارج شان را از طریق فروش بادام تأمین می‎‎‎‎‎کنند اما اکنون هیچ کارخانه پروسس بادام در دایکندی فعال نیست.

تنها برای اولین بار در سال 1399 خورشیدی یک شرکت پروسس بادام در مرکز دایکندی تحت عنوان «کارخانه شگوفه های نیلی» با هزینه 6.1 میلیون افغانی از سوی موسسه آکسفام ایجاد گردید و چند ماه بعد از آن یک کارخانه کوچک دیگر در ولسوالی شهرستان دایکندی ایجاد شد اما با روی کار آمدن حکومت طالبان، سال گذشته این دو کارخانه بنابر مشکلات اقتصادی از فعالیت باز ماندند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران