توزیع کمک نقدی به بیجاشدگان در بامیان؛‌ دریافت کنندگان می‌گویند که بسنده نمی‌کند

 

روند دوم توزیع کمک مواد غیرعذایی و ترمیم سرپناه به 109 خانواده در ولایت بامیان  آغاز شد. به گفته‌ی مسولان در موسسه ویستا هر خانواده در این نوبت دو صد دالر آمریکایی به حمایت نهاد اوچا دریافت می‌کند. 

گل احمد قادری، مسوول این موسسه به روز پنج شنبه، نهم جدی به رادیو نسیم گفت که شناسایی خانواده های بیجاشده ی مسحق از سوی ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان ولایت بامیان انجام شده است. 

به قول قادری، کمک نقدی به خانواده های توزیع می شود که توانایی اعمار خانه و سرپناه را برای خود ندارند. 

صیف‌الله علی یار، مدیر عمومی عودت و ادغام مجدد در ریاست امور مهاجرین و عودت کنندگان ولایت بامیان نیز می گوید که خانواده‌های که توانایی ساختن سرپناه را نداشتند در قریه‌های مختلف مرکز این ولایت شناسایی و کمک دریافت می‌کنند. 

با این حال شمار از این خانواده‌ها از دریافت کمک‌ها ابراز خوشحالی می کنند. اما می‌گویند که برای رفع نیازمندی‌های شدید شان در فصل سرمای امسال کافی نیست. 

رقیه، 45 ساله یکی از این بیجاشدگان در شهر بامیان است که کمک نقدی سرپناه را دریافت کرده است. او می‌گوید که نیازمندی آنها را در زمستان  رفع نمی‌کند. به قول وی، با این کمک‌ها توانستند بخش از مواد ساختمانی برای اعمار سرپناه خود را فراهم کنند، اما در حال حاضر در خانه هیچ‌گونه مواد غذایی برای خوردن ندارند. رقیه از نهادهای امدادرسان می‌خواهد که برای نیازمندان در ولایت بامیان کمک کنند.

عبدالباقی یکی دیگر از دریافت کننده‌های سرپناه نیزمی گوید که می توانند قسمت از مشکلات زندگی شان را با این کمک حل کنند، اما هنوز هم برای تهیه مواد خوراکی و سوختی در زمستان پیش‌رو قادر نیستند.

این در حالی است که باشندگان بامیان همواره از روند توزیع مساعدت در این ولایت شکایت دارند. به باور آنان در پروسه توزیع کمک‌ها مستحقین واقعی شناسایی نمی‌شوند و بیشترین کمک‌ها در این ولایت به واسطه‌داران توزیع می‌شود. 

بامیان از جمله ولایت‌های به شدت سردسیر در کشور است. فعالان مدنی و باشندگان این ولایت هشدار می‌دهند که اگر به وضعیت معیشتی آنها توجه نشود وقوع فاجعه انسانی در سه ماه آینده دور از تصور نیست. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 09 جدی 1400 18:51
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران