نگرانی‌ها از فروریزی آبدات تاریخی در بامیان همزمان با فرارسیدن زمستان

توسط مسعود اختیاری 18 عقرب, 1400 574 0

فعالان فرهنگی در بامیان همزمان با فرارسیدن زمستان از آسیب رسیدن به آبدات تاریخی ناشی از برف و باران در این فصل ابراز نگرانی می‌‎کنند. با این حال مسولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ می‌گویند که تمام تلاش شان را برای حفظ آبداآت تاریخی انجام می‌دهند.

ولایت سردسیر و کوهستان بامیان، زمستان سرد و پربرفی دارد که چالش جدی است برای خانواده‌های فقیر. اما نعمتی است که برای زمین‌داران و افراد با درآمد نسبتا خوب. در عین حال، بامیان شهری است غنی از ساحات باستانی و تاریخی که در زمستان با باریدن برف و باران آسیب پذیراند؛ چیزی که از همین حالا نگرانی فعالان فرهنگی را برانگیخته است. 

امیر کوثری، یک فعال مدنی و فرهنگی در بامیان، وضعیت آثار تاریخی در این ولایت را «رقت‌بار» توصیف می‌کند. او با ابراز نگرانی از وضعیت آّبداات تاریخی می‌افزاید که حوادث و عوامل طبیعی همچون برف و باران بر ساحات باستانی تاثیر مستقیم دارد. 

کوثری افزود: « چنان که در سال‌های گذشته هم حوادث طبیعی تاثیرات مستقیم بر میراث‌های تاریخی داشت و تخریب می‌کرد. امسال هم در دوره امارت اسلامی که آثار تاریخی حفاظت نمی‌شود و این زمستان هم که برف و باران فروان خواهد بود تخریب می‌شود.»

طبق سخنان مرتضی احمدی، یک خبرنگار در بامیان، در سال‌های قبل آّب‌رو رواق‌های بودا پاک‌کاری و دست‌کم تدابیری برای مراقبت از آن روی‌دست گرفته می‌شد، اما امسال خبری از این اقدامات نیست. 

احمدی افزود: « سیل‌روها که در طول سال خاک و آشغال پر میشه تا هنوز پاک نشده. در صورتی که آب بیاید صددرصد تخریب می‌کند. همین‌طور اگر برف جاهایی که مرمت شده پاک نشود، حتما تخریب می‌شود.» 

مسوولان کنونی ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان در ماه‌های پسین همواره از تعهد شان برای محافظت از ساحات و آبددات تاریخی گفته‌اند. آنچه که سیف‌الرحمن محمدی، رئیس این ریاست بار دیگر بر آن تاکید دارد. 

محمدی می‌گوید: « الحمدالله از زمان مسوولیت من کوشش کردیم که به طور درست و کامل از ساحات باستانی محافظت کنیم و بعد از این نیز می‌کنیم.»

برعلاوه برف و باران، پرواز چرخبال‌ها و عبور و مرور موترهای سنگین از نزدیکی ساحات تاریخی خطر فروریزی این آبددات باستانی را افزایش می‌دهد؛ موضوعی که بارها نگرانی کارشناسان و فعالان فرهنگی را برانگیخته است.

بعد از سقوط دولت قبلی و روی کار آمدن حکومت طالبان نگرانی‌ها از تخریب آثار باستانی، غارت و فروریزی آن در بامیان به شدت بیشتر شده است. تا جایی که فعالان مدنی و فرهنگی هشدار می‌دهند به دلیل ساخت و سازهای خودسر در ساحات سرخ و سبز و نقض ماستر پلان فرهنگی امکان دارد شهر بامیان از فهرست میراث‌های جهانی در معرض تهدید سازمان یونسکو حذف شود. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 18 عقرب 1400 22:35
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران