نگرانی‌ها از به سرقت رفتن آثار باستانی بامیان؛ «حفاظت از داشته‌های فرهنگی وجیبه ملی است»

توسط مسعود اختیاری 17 سنبله, 1400 889 0

شماری از نهادها و باستان شناسان از قاچاق، سرقت و فروش غیرقانونی آثار باستانی بامیان ابراز نگرانی کرده‌اند.

پروفسور زمریالی طرزی باستان‌شناس و پژوهشگر افغان و استاد در دانشگاه استراسبورگ فرانسه در نامه‌ای که عکس آن را در صفحه فیسبوکش همگانی کرده، نوشته که خبرهایی مبنی بر دزدی حفریات آثار باستانی توسط او، از مدیریت حفظ آبداات در بامیان برایش رسیده است. 

آقای طرزی که در دهه 1980 میلادی، مسوول پروژه حفریات فرانسته در بامیان بود این نامه را خطاب به عبدالرحمن شارام از همکاران سابقش نوشته که «حتی چند نفر فاسد و دغل آثار دست‌یافته را در انترنت به فروش قرار داده‌اند.» این باستان شناس از آقای شارام خواسته که در این مورد برایش روشنی بدهد. 

آقای طرزی همچنان نوشته که «به تشویش هستم، زیرا آثار ارزنده‌ای که با زحمات چندین ساله از خاک بیرون ساخته‌ام تا فرزندان بامیان بتوانند آثار باستانی کشور خود را در موزیم آینده این ولایت نگاه کنند. اما بدبختانه آنها به سرقت رفته و به دست چند دزد و وطن فروش قرار دارند.»

در همین حال انجمن حمایت از میراث‌های فرهنگی افغانستان طبق نامه‌ای آقای طرزی نیز از سرقت داشته‌های فرهنگی ابراز نگرانی کرده است. این نهاد در اعلامیه‌ای گفته که حفاظت و حراست از داشته‌های ملی وجیبه ملی همه است‌. این نهاد حامی میراث های تاریخی و فرهنگی از تمام طرف‌ها و به ویژه مقام‌های طالبان تقاضا کرده که به داشته‌های فرهنگی احترام بگذارند و از آنها حفاظت کنند.

اما مسوولین محلی طالبان در بامیان در صحبت با رادیو نسیم قاچاق و فروش غیرقانونی آثار باستانی را رد می‌کنند.

مولوی صدیق‌الله شاهین مسافر گفت که دروازه‌های خروجی شهر بامیان شدیدا کنترل و چک می‌شود و کسی اجازه انتقال اسناد و اموال غیرقانونی را ندارد. آقای مسافر افزود که اگر در خلای حدود سه ساعت ابتدای ورود طالبان به بامیان چنین چیزی شده باشد، آنها در جریان نیستند. 

بامیان، از جمله ولایت‌های در کشور است که آثار باستانی فروانی را از دوره‌های مختلف تاریخی- تمدنی در خود جای داده است. پیش از این نیز، بارها فعالان مدنی و فرهنگی نگرانی‌ خود را از نحوه نگهداری، تخریب و قاچاق اثرهای باستانی در این ولایت بیان کرده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 سنبله 1400 17:28
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران