ساخت یک ماشین برف‎‎‎‎‎‎‎پاکی توسط یک نوجوان در مرکز دایکندی

 

یک نوجوان 15 ساله در نیلی مرکز ولایت دایکندی توانسته است تا یک موتر برف پاکی از وسایل مبتدی بسازد و به حرکت در بیاورد.

این نوجوان معین نام دارد. او متعلم صنف هشتم در لیسه خصوصی دیانت در مرکز ولایت دایکندی است.

معین می‎‎‎‎‎‎گوید؛ در مدت یک ماه تلاش توانسته است تا با هزینه فقط 11 هزار افغانی یک موتر کوچکی برف‎‎‎‎‎‎پاکی را اختراع کند که یک فرد می‎‎‎‎‎‎تواند بر او سوار شود و این موتر را به حرکت در بی‎آورد.

معین گفت: این موتر از آلات کهنه چون شیشه، چوب، آهن، گرگره موترسایکل، زنجیر موترسایکل، سولر و بطری ساخته شده است که در این راستا پدرش مشوق وی بوده است.

با این حال او می‎‎‎‎‎‎گوید؛ در حال حاضر روی ساخت یک طیاره نیز کار می‎‎‎‎‎کند.

از سوی هم محمد، پدر معین می‎‎‎‎‎‎گوید خوشحال است و به توانایی های پسرش باور دارد. او از ابتکارات قبلی و پلان های بعدی معین سخن زده گفت: پسرش قبل از این نیز یک موتر کوچک را ساخته بود و قرار است در آینده یک طیاره نیز بسازد.

پدر معین از حکومت می‎‎‎‎‎‎خواهد که دست افرادِ چون معین را بگیرند تا باعث آبادی افغانستان شوند.

از سوی هم محمدحسین سیرت، رئیس اطلاعات و فرهنگ دایکندی گفت که امیدوار است تا نهادهای همکار معین و هم نوعات وی را کمک رسانی کند تا در آینده بتوانند مصدر خدمت برای جامعه باشند.

با این حال فاطمه اکبری، معاون اجتماعی و اقتصادی ولایت دایکندی اختراع معین را افتخار برای دایکندی دانسته گفت: اداره محلی در کنار افراد با استعداد قرار دارد.

او نیز از ادارات ذیربط و به خصوص آمریت تعلیمات تخنیکی و مسکلی دایکندی خواست تا در قسمت تعلیمات مسلکی این نوجوان کوشش نمایند و خلاقیت وی را به نهادهای مرکزی گزارش بدهند.

قبل از این هم در زمستان سال گذشته، علی احمد علیزاده که باشنده ولسوالی اشترلی دایکندی است، 11 قلم وسایل برقی الکترونیکی را از آلات فرسوده ساخته بود.

قابل ذکر است که در دایکندی جوانان خلاق زیادی وجود دارند اما هیچ‎گاه از سوی حکومت مورد حمایت آن‎‎‎‎‎چنانی قرار نگرفته و برای رشد استعداد شان به نهادها و مراجع ذیربط معرفی نگردیده‎‎‎‎‎‎اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران