شکایت شهروندان بامیان و دایکندی از کیفیت پایین شبکه‌ مخابراتی ام‌تی‌ان

توسط مسعود اختیاری 10 دی, 1399 3853 0

قصه شبکه‌های مخابراتی در میان مردم پر از شکوه و شکایت است. تماس ها وصل نمی شود، اگر شود حرف طرف مقابل به سختی قابل فهمیدن است. در این مورد قصه شبکه ام‌تی‌ان تلخ‌تر است و شکایت ها از این شبکه مخابراتی بسیار زیاد. به ویژه در یک ماه اخیر خدمات مخابراتی ام‌تی‌ان در بامیان، خلق مردم را تنگ کرده. بامیانی ها می‌گویند که در یک ماه اخیر به سختی می‌توانند با دوستان خود تماس برقرار کنند. 

الیاس طاهری که در بامیان خبرنگار است و اغلب وقت ها نیاز دارد که تماس های فوری انجام دهد، می‌گوید که کیفیت پایین شبکه های مخابراتی به ویژه ام‌تی‌ان برایش بسیار رنج‌دهنده است. آقای طاهری می‌گوید که اداره تنظیم خدمات مخابراتی یا اترا که مسئولت تنظیم فعالیت و نظارت بر شبکه های مخابراتی را دارد، نیز پاسخگو نیست. 

او می‌گوید که خدمات پایین شبکه های مخابراتی مشکلی کلانی مقابل مردم به وجود آورده است. شهروندانی که مالیه می‌دهند و پول مصرف می‌کنند، اما نیازی که دارند حل نمی‌شود. 

بشیر صداقت که در بازار بامیان دکان‌دار است، می‌گوید که کیفیت پایین شبکه های مخابراتی در کارش سکتگی ایجاد کرده و نمی‌تواند به موقع برای نیازهای خود و مشتریانش ارتباط بگیرد. بشیر می‌گوید که از طریق شبکه های مخابراتی به ویژه ام‌تی‌ان تماس‌ها ابتدا  وصل نمی‌شود، اگر وصل شود صداها برای دو طرف قابل فهم نیست. 

آقای صداقت از اداره اترا ( اداره تنظیم کننده خدمات مخابراتی) می‌خواهد که نظارت جدی بر نحوه‌ی خدمات‎دهی شبکه های مخابراتی داشته باشد. 

با این حال، عبدالغنی علوی مسئول ولایتی اداره اترا در بامیان، می‌گوید که مشکل ام‌تی‌ان از تداخل زیگنالی در دفتر مرکزی این شرکت در کابل است که با رفع این تداخل مشکل حل خواهد شد. به گفته علوی به اثر تداخل زیگنالی ولایت های هم‌جوار بامیان نیز با مشکل مشابهی روبرواند. 

به گفته مسئول ولایتی اترا، در شهر بامیان شرکت مخابراتی ام‌تی‌ان بیش از ظرفیتش مورد استفاده قرار می‌گیرد که سبب شده تماس ها میان افراد شفاف برقرار نشود.

ام‌تی‌ان قصه مشابهی در شهر نیلی دارد و کاربرانی زیادی در فیسبوک از بی‌توجهی مسئولان برای بهبود وضعیت انتقاد می‌کنند. 

ریاست مخابرات، تکنالوژی و معلوماتی دایکندی در پاسخ می‌گوید که مشکل تخنیکی که بوجود آمده بود حل شده و تنها در شهرک نیلی به دلیل "تراکم زیاد نفوس" مشکلاتی باقی مانده است. 

لطف الله شریعتی رئیس این ریاست می‌گوید که تراکم نفوس در استفاده از ام‌تی‎ان و وصل نشدن فایبر نوری دلایلی است که سبب پایین آوردن کیفیت شبکه مخابراتی ام‌تی‌ان در شهرک نیلی شده است. 

لطف‌الله شریعتی می‌گوید که تلاش دارند برای تامین ارتباطات و ارایه خدمات مخابراتی معیاری سایر شرکت های مخابراتی را ترغیب کنند که فعالیت های شان را در دایکندی افزایش بدهند. 

هم‌اکنون شش شرکت مخابراتی روشن، افغان بی سیم، ام تی ان، اتصالات، افغان تلکام و سلام در افغانستان فعالیت دارد. مردم بارها از نرخ بالای انترنت، کیفیت پایین تماس ها و اضافه ستانی این شبکه ها شکایت کرده‌اند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 04 بهمن 1399 19:02
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران