تهدید شدن 200 خانواده به کوچ اجباری در «غم ‏قول» ولسوالی خدیر دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 04 مهر, 1400 2108 0

باشندگان روستایی دور افتاده‏ ی «غم‏قول» ولسوالی خدیر دایکندی می‏گویند، شماری از کوچی‏ ها مجهز با سلاح‏های سبک و سنگین به این روستا آمده و بالای زمین های مردم ادعای ملکیت دارند و مردم محل را تهدید کرده اند خانه های شان را ترک گویند.

آنان می گویند، این کوچی‎ها به باشندگان محل گفته اند، منازل مسکونی شان را ترک کرده ورنه با فرستان قطعه سرخ گروه طالبان آنها را به زور از منطقه بیرون خواهند کرد.

یکی از باشندگان محل به دلیل تهدیدات نمی خواهد نام شان در خبر ذکر شود گفت: کوچی‏ ها از چند روزی بدینسو در ساحه حضور یافته و باشندگان محل را تهدید می‏کنند که خانه شان را ترک گویند یا اینکه مبالغ هنگفتی پول پرداخت نمایند.

 او گفت: از هر منطقه کوچک حدود 5 صد هزار الی 8 صد هزار افغانی پول درخواست کرده اند.

باشندگان قریه غم قول می ‏افزایند: مردم محل تمام اسناد و مدارک شرعی از زمین های تحت مالکیت شان در دست دارند و حاضر هستند از مجرای قانونی با کوچی ها این موضوع را پیگیری نمایند، اما آنان حاضر نیستند.

باشندگان محل می‎گویند، شماری از برزگان منطقه «غم‏قول» چند روز قبل همراه کوچی ها جهت حل موضوع متذکره به مرکز ولسوالی خدیر مراجعه کردند، اما در آنجا به کدام نتیجه‏ی نرسیدند، بلکه این قضیه از سوی اداره ولسوالی خدیر به مرکز ولایت محول شده است.

خداداد جعفری یک از باشندگان محل می‏ گوید: از سوی مردم «غم‏قول» سه نفر توظیف و به  نیلی مرکز ولایت جهت پیگیری این قضیه فرستاده شده اند، اما در مرکز این افراد از سوی طالبان بازداشت و زندانی شده‏اند و از سرنوشت آن ها خبری در دست نیست.

باشندگان محل، از مقام های طالبان در دایکندی می خواهند، به این قضیه به شکل عادلانه و بدون کدام چشمی پوشی رسیدگی نموده و نگذارند هر کس بنام طالبان بالای مردم ظلم و ستم نمایند.

با این حال، صدیق الله عابد قوماندان امنیه طالبان جنجال های پیش آمده را دعوای حقوقی بیان نموده می گوید، این موضوع از سوی بزرگان محل درحال بررسی بوده و بزودی حل خواهد شد.

او می‏گوید: به هیچکس اجازه نمی دهد که مردم محل را به زورمجبور به ترک خانه‏های شان نمایند، اما وی درباره بازداشت سه تن از متنفذین قریه «غم قول» چیزی نمی‏گوید.

جنجالی های گیزاب به کجا رسیده است؟

کوچ اجباری تنها به ولسوالی خدیر دایکندی ختم نمی‏شود بلکه از چندی روزی بدینسو بیش از 400 خانواده از مناطق کندیر و تگابدار ولسوالی گیزاب نیز از سوی خوانین به همکاری طالبان مجبور به کوچ اجباری شده و خانه های شان را ترک گفته اند و به مناطق چون؛ شاغلجه، رباط، پیر انجیر، درمی، سهور و بیری ولسوالی گیزاب جابجا شده اند.

مکتوبی دیگر نیز در شبکه های اجتماعی دست بدست می شود مبنی بر اینکه طالبان باشندگان قریه های «خرکک و شاغلجه» گیزاب دایکندی را 5 روز مهلت داده اند که خانه شان را ترک کنند.

مقام های طالبان در دایکندی این موضوع گیزاب را نیز دعوای حقوقی بین خوانین و مردم محل بیان می‏کنند. 

ظاهرخان تیموری یکی از خوانین خلج می‏گوید: در زمان حاکمیت مجاهدین زورمندان زمین‌های را غصب و به افراد دیگر توزیع نمودند.

 او می گوید اسنادهای معتبر زیاد در دست دارند و دعوای وی با باشندگان مناطق تگابدار، کندیر و بعضی ساحات دیگر گیزاب از زمان حکومت سابق امارت اسلامی تا اکنون جریان داشت، اما عرایص وی در دوران حکومت حامدکرزی و اشرف غنی به دلایل وجود فساد و حاکم بودن روابط بر ضوابط هیچی توجهی صورت نگرفت.

او می گوید: حالا به فیصله محکم امارت اسلامی گیزاب و مسئولان محلی طالبان در دایکندی مردم محل باید مناطق را ترک کرده و زمین ها را به صاحبان اصلی شان بسپارند، اما باشندگان محل می گویند، این موضوع نه تنها در دادگاه فیصله نشده؛ بلکه برای کوچ دادن مردم از «نیروى ضربتى نظامى» کار گرفته شده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 مهر 1400 22:42
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران