راهپیمایی دانشجویان دانشگاه بامیان در محکومیت حمله بر آموزشگاه کاج

توسط مسعود اختیاری 10 مهر, 1401 375 0

ده‌ها تن از دانشجویان دانشگاه بامیان صبح امروز در یک راه پیمایی حمله بر آموزشگاه کاج را محکوم کردند و خواهان تامین عدالت شدند. 

این دانشجویان همچنان خواهان پایان به تداوم نسل کشی هزاره‌ها و مسدود ماندن مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم شدند.  

معترضین این شعارها سر دادند: «علم اموزی جرم نیست. نسل کشی هزاره‌ها را متوقف کنید. بگذارید درس بخوانیم و بس کنید جنایت.»

این راهپیمایی حوالی ساعت ده صبح امروز، 10 میزان از دانشگاه بامیان آغاز شد و از ساختمان فرماندهی امنیه گذشته و با خوانش قطعنامه پایان یافت. 

در مقدمه این قطع‌نامه‌ شش ماده‌ای آمده است که « در افغانستان با وجودی که ظاهرا گفته می شود جنگ‌های مسلحانه تمام شده و جغرافیای کشور صد درصد در کنترول حکومت سرپرست است، اما هنوز هم زندگی هیچ فردی در اینجا در امنیت نیست. اینجا قتل عام در اثر انتحار و انفجار تبدیل به فرهنگ شده و هیچ جای امنی برای زندگی کردن پیدا نمی‌شود.» 

در بخش دیگر آن نیز آمده است که « یکبار دیگر از سر درماندگی و بیچاره‌گی آمده‌ایم تا ضجه مظلومیت این قربانیان را، صدای بی‌پناهی انسان هزاره را و فریاد بیچارگی سرزمینی به نام افغانستان را فریاد کنیم.»

در قطعنامه نیز از طالبان خواسته شده است که امنیت مراکز آموزشی را تامین کنند و در مکاتب را بر روی دختران باز کنند. 

در ماده دوم آن همچنان از طالبان خواسته شده است که « فرهنگ انتحار و انفجار علیه افراد ملکی در کشور پایان دهند.»

از سوی دیگر، در ماده‌ی سوم دانشجویان دانشگاه بامیان از شورای امنیت سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای حقوق بشری جهانی خواسته اند که «برای توقف نسل کشی هزاره‌ها در افغانستان گام‌های عملی فراتر از اعلامیه بردارند.»

راهپیمایان در بامیان در بخش دیگر خواهان شناسایی و پی‌گیرد عاملان قتل حلیمه امامی نیز شده‌اند و گفته‌اند که طالبان در مورد کشته شدن وی پاسخگو باشند. 

حلیمه امامی زن ۳۵‌ساله‌ای است که هشت روز قبل از سوی افراد مسلح با شلیک چهار گلوله در قلب شهر بامیان به قتل رسید. حالا اعضای خانواده، فعالان مدنی و حقوق بشری خواهان رسیدگی جدی به این پرونده هستند. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران