در پی سرما بیش از 5 هزار راس مواشی در دایکندی تلف شده ‏اند

توسط سلطان علی جوادی 27 دی, 1401 1153 0

پس از برفباری‏ های اخیر و بدنبال آن سرمای شدید باعث تلف شدن بیش از 5 هزار راس مواشی در ولایت دایکندی شده‏ اند.

مسئولان ریاست زراعت و مالداری دایکندی ضمن تایید این خبر به شبکه رادیو نسیم می‏گویند، سرمای چند روز اخیر در تمام ولسوالی‏های ولایت دایکندی باعث تلف شدن هزاران رآس مواشی مردم شده‏اند.

محمدعزیز شریفی مدیر صحت حیوانی ریاست زراعت ومالداری دایکندی به شبکه رادیو نسیم گفت، براساس آمارهای جمع آوری شده تا اکنون؛ 4622 راس بز و گوسفند و 440 راس گاو در اثر سرمای شدید تلف شده اند.

او گفت؛ این آمار نهایی نیست، بلکه روند جمع آوری آمار جریان دارد.

رازمحمد یکی از باشندگان قریه دشت مرکز ولایت دایکندی می‏گوید، سرمای شدید شب گذشته تمام مواشی اش را بین برده اند. به گفته وی، 8 راس گوسفند، 4 راس بز و یک راس گاو به دلیل سرمای شدید تلف شده‏اند.

او می‎گوید، در پی تلف شدن این تعداد مواشی بیش از دوصد هزار افغانی به وی ضرر وارد شده‏است.

سردار یکی دیگر از باشندگان دایکندی گفت، چند رآس مواشی اش در اثر سردی بیش از حد هوا از بین رفته که حتی در طویله های مواشی خود کپسول های گاز نیز روشن کرده بودند، اما کار ساز نبوده‏‎اند.

ضامین موحدی از باشندگان ولسوالی میرامور می‎گوید، به بدلیل سردی هوا مردم مجبور شده‏اند که مواشی خود را پیش از بین رفتن به قیمت بسیار اندک بفروشند یا ذبح نمایند چون دیگر چاره ‏ای در مقابل سرما ندارند.

باشندگان دایکندی از نهادهای امدادرسان و دولت خواستند، افراد متضرر را مورد حمایت قراردهند چون؛ آنان از طریق مالداری امرار معیشت می‌نمایند و با از بین رفتن مواشی آنها، منابع عایداتی شان از قطع شده اند.

دایکندی ولایت می باشد که اکثریت مردم آن از طریق زراعت و مالداری امرار معیشت می نمایند، اما خشکسالی چند سال اخیر همه داشته های مردم را از بین بردند. حالا سرمای شدید نیز بر مشکلات مردم افزوده و خسارت سنگینی برای مردم وارد کرده اند.

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران