رقابت اسکی "جام صلح و دوستی" در بامیان برگزار شد

توسط مسعود اختیاری 26 جدی, 1399 376 0

ده ها اسکی‌باز در گروه های دختران، جوانان و نوجوانان زیر نام "جام صلح و دوستی" در میدان اسکی شهیدمزاری در شهر بامیان با هم به رقابت پرداختند. مسئولان ورزشی بامیان هدف از این رقابت ها را نشان دادن ظرفیت ورزش‌کاران بامیان و فضای امن این ولایت بیان می‌کنند. 

این رقابت که از سوی آمریت تربیت بدنی و ورزش بامیان و باشگاه ورزشی عقاب برگزار شد، صدها نفر در دامنه پر برف کوه بابا رقابت‌ها را از نزدیک تماشا می‌کردند.  

آمریت تربیت بدنی و ورزش بامیان هدف از این رقابت ها را نشان دادن ظرفیت های ورزشی و امنیت بامیان برای ورزش‌کاران و سیاحین بیان کرد. اسحق هاشمی می‌گوید که می خواهند نشان بدهند بامیان ولایت امنی است و فضای مناسبی برای ورزش های زمستانی است. 

افضل نوری مسئول باشگاه ورزشی عقاب و از برگزارکنندگان این رقابت ها می‌گوید که بیش از 60 اسکی باز به شمول 8 دختر در این رقابت ها اشتراک کرده‌اند.  

به گفته‌ی نوری، در گروه دختران، زهرا، سحر و سومن، در گروه نوجوانان، محمدامین، یحیا و مرتضی و در گروه جوانان مجتبی، محسن و ستار مقام های اول تا سوم را کسب کردند. 

ورزشکاران خوشبین هستند که چنین رقابت های بتواند برای رشد ورزش اسکی موثر بوده و نیز پیامی صلح و دوستی را از بامیان برای برقراری سریع‌تر صلح در افغانستان بفرستند. 

مجتبی شهیدانی یکی از اسکی‌بازان باور دارد که چنین رقابت هایی می‌تواند برای بلندبردن روحیه مردم کمک کند. مجتبی می‌گوید که مردم بامیان خواهان صلح و دوستی بوده و همان گونه که در این ولایت همیشه صلح و امنیت برقرار بوده است. 

شکیب آرین دختر اسکی بازی است که پنج سال در رشته های مختلف ورزش می‌کند و در این دو سال اخیر به اسکی نیز رو آورده است. او می‌گوید ورزش را به هدف تندرستی و کاهش تبعیض میان دختر و پسر می‌کند. شکیب از دولت می‌خواهد که از حضور دختران در عرصه ورزش حمایت کند. 

با این حال مسئولان ورزش بامیان می‌گویند که ورزشکاران بامیان به خصوص اسکی بازان با چالش ها و کمبود امکانات روبرو است. به گفته‌ی اسحق هاشمی بارها چالش ها را با مقام ها مطرح کرده‌اند، اما توجهی نشده است. 

طبق آمار سال گذشته، هشت کلپ اسکی در بامیان فعالیت می‌کند که حدود 140 ورزش‌کار عضویت این کلپ‌ها را دارند.

بامیان در فصل زمستان به دلیل برف باری‌ها، آب و هوای مناسب و امنیت شاهد رقابت های پر شور ورزشی به ویژه اسکی است. شمار زیادی ورزش‌کاران دختر و پسر در دامنه کوه بابا در این فصل به شهر بامیان می‌آیند و در رقابت ها اشتراک می‌کنند. وجود چالش ها هرگز نتوانسته از علاقه مندی آنان به ورزش کم کند. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران