دختران دانش آموز در شبر-بامیان به هدف محو خشونت علیه زنان مسابقه والیبال برگزار کردند.

توسط انور سعادتیار 27 عقرب, 1399 558 0

شماری از مکاتب دخترانهٔ ولسوالی شبر ولایت بامیان به پیشواز کارزار ۱۶روزهٔ محو خشونت علیه زنان و به هدف کاهش خشونت ها در برابر زنان مسابقات والیبال برگزار کرده اند.

مسابقات والیبال دخترانه با همکاری اداره ولسوالی شبر، ریاست امور زنان، ریاست معارف و بنیاد توسعهٔ «آغا خان» با اشتراک صد ها باشندهٔ شبر در مکتب دخترانهٔ «پای‌‌موری» این ولسوالی برگزار شده است.

امیر شریف ولسوال شبر می گوید که این مسابقات به منظور رونق ورزش در میان زنان و از بین بردن خشونت ها علیه زنان برگزار شده است.

به گفتهٔ او در این مسابقات والیبال چهار تیم از مکاتب دخترانهٔ «پای‌موری»، «شُنبل»، «یراق» و«غرغره/سرکالو» به مصاف هم رفتند.

آقای شریف افزود؛ تیم های پایموری، یراق و شنبل به ترتیب مقام های اول تا سوم این رقابت ها را کسب کرده اند.

ذکیه رضایی رئیس امور زنان ولایت بامیان می گوید که برگزارای ین‌گونه مسابقات ورزشی باعث تشویق زنان و دختران به ورزش و محو خشونت علیه زنان می شود.

بانو رضایی از افزایش خشونت ها علیه زنان بامیانی ابراز نگرانی کرد و گفت؛ از آغاز امسال تاکنون بیش از ۲۰۰مورد خشونت علیه زنان در ریاست امور زنان ثبت شده است.

به گفتهٔ رئیس امور زنان بامیان؛ این ریاست با همکاری شماری از سازمان های ملی و بین المللی برنامه های مؤثری به هدف از بین بردن و کاهش خشونت علیه زنان در سطح مرکز و ولسوالی های بامیان راه اندازی کرده اند.

از سوی هم دختران دانش آموز می گویند که به میدان آمده است تا به خشونت های چون آزار و اذیت جنسی، لت وکوب، ازدواج های اجباری و زیر سن، و... نه بگویند.

به باور دختران دانش آموز، زنان نیز حق دارند که دوشادوش مردان در فعالیت های گوناگون سهم داشته باشند.

ام‌البنین احمدی و راضیه محمدی دو بازی‌کن والیبال از برگزاری مسابقات والیبال میان دختران استقبال کرده و می خواهند که این رقابت ها تداوم داشته باشد.

آنان می گویند که ورزش ویژهٔ مردان نیست، بلکه دختران و زنان نیز می توانند ورزش کنند.

این ورزشکاران آرزو دارند که با تمرین و پشتکار به مسابقات ملی راه یابند.

بر بنیاد یافته های مسئولان محلی ولسوالی شبر، با وجود ممانعت ها و محدودیت های سنتی؛ با آنهم حضور زنان این ولسوالی در بخش های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی چشم‌گیر است، هم‌اکنون یک زن به عنوان رییس شورای انکشافی و یک زن دیگر به عنوان قریه دار(بزرگ قریه) در ولسوالی شبر فعالیت می کنند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 27 عقرب 1399 19:43
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران