باشندگان سنگتخت و بندر دایکندی کار ساخت ۲۵ کیلومتر سرک را آغاز کردند

توسط سلطان علی جوادی 23 قوس, 1401 708 0

باشندگان روستای«سیب جوی» ولسوالی سنگتخت وبندر دایکندی کار ساخت 25 کیلومتر سرک را باهزینه شخصی شان آغاز کرده است. به گفته آنان، 20 روز می‏شود روزانه ۲۰ الی ۳۰ نفر با امکانات دست داشته شان مشغول به کاراند.

رضا جعفری یک تن از باشندگان محل  به شبکه رادیو نسیم می‏گوید، این کار از دهن «تلخ سیب» ولسوالی خدیر آغاز و تا دهن «شاهی شیخ‏علی» ولسوالی سنگتخت وبندر دایکندی ادامه می‏یابد.

او گفت، طول این مسیر بیش از 25 کیلومتر می‎باشد و توسط هزینه شخصی مردم محل ساخته می‏شود. 

جعفری افزود، روستای «سیب جوی» به دلیل نداشتن سرک در جریان 20 سال گذشته از تمام خدمات عام المنفعه دولتی و موئسسات به خصوص آموزش و صحت محروم بوده است.

به گفته او، در این روستا تا هنوز هیچ مرکز آموزشی یا مکتب ساخته نشده است بلکه باشندگان محل فرزندان شان را برای فراگیری علم ودانش به رورستای "دره‎پسی بند" ولسوالی خدیر می فرستند که حدود 6 کیلومتر مصافت دارد.

جعفری علاوه نمود، در زمستان به دلایل نبود مراکز درمانی و صعب‏العبور بودن راه‏های مواصلاتی مریضان تا رسیدن به مراکز صحی اطراف، جان‏های شان را از دست می‏دهند.

رجب‏علی بیانی یکی دیگر از باشندگان محل گفت، این سرک ولسوالی های خدیر، سنگتخت بندر و اشترلی را از کوتاه ترین مسیر با هم وصل می‏کنند.

 به گفته وی، این مسیر حدود ۴ الی ۵ ساعت نسبت به راه قبلی کوتاه‏تر می‎گردد.

این باشنده محل گفت، تکمیل شدن این مسیر در شرایط سخت اقتصادی کمی مهال به نظر می رسد، اما مردم اراده قوی جهت تکمیلی آن دارد. او از حکومت و نهادهای امدادرسان خواست، مردم را در این کار خیر یاری رسانند.

قابل ذکر است، در جریان سال روان باشندگان دایکندی تعمیر 4 باب مکتب را در ولسوالی میرامور، دوباب کتابخانه را در ولسوالی‎های سنگتخت وبندر میرامور، تعمیر دوباب مکتب در لسوالی‎های اشترلی و سنگتخت وبندر، یک تعمیر یک مرکزصحی در شهرستان و 17 کیلومتر را سرک را در ولسوالی کیتی از هزینه های شخصی شان تکمیل و به بهره‏برداری سپرده‎اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران