شیوع بیماری پوستی گاوها در بامیان؛ سازمان خوراک ملل متحد واکسن توزیع کرد 

توسط مسعود اختیاری 17 میزان, 1401 93 0

شمار از دامداران در ولایت بامیان می‌گویند که بیماری پوستی گاوها در مناطق شان شیوع کرده است.

ناهنجاری پوست یا لمپی اسکین (Lumpy Skin) یک ‌بیماری ویروسی ساری است که با گزیدن حشرات منتقل و گاوها را مبتلا می‌کند.

حاجی صادق داکتر وترنر در ولسوالی ورس بامیان می‌گوید که این مرض در چندین روستای این ولسوالی دیده شده است و غلام حسین یک دامدار در یکاولنگ نیز می گوید که بیماری پوستی گاو در این ولسوالی نیز دیده شده است و نیاز است مسئولین و نهادها از شیوع بیشتر آن به روستاها توجه کند.

با این حال، ذبیح‌الله رب دوست، رئیس زراعت و مالداری بامیان به روز چهارشنبه، 13 میزان در مراسم افتتاح کارزار تطبیق واکسن لمپی اسکین تائید کرد که در چهار ولسوالی این ولایت بیماری پوستی گاوها «بسیار کم» گسترش یافته است. رب دوست گفت که مرکز بامیان، یکاولنگ نمبر یک، ورس و پنجاب از جمله این ولسوالی‌ها است که این مرض در آن دیده شده است. او افزود که سازمان غذا و خوراک سازمان ملل متحد پنج هزار دوز واکسن در اختیار آنها قرار داده و آنها کارزار تطبیق آن را آغاز کرده‌اند.

در همین حال داکتر علی یار، پزشک در یک کلینیک مرکز بامیان می گوید که به دلیل اینکه بیماری حیوانی لمفی اسکین در میان حیوانات ساری است، نیاز است که برای جلوگیری از آن توجه جدی شود. 

شمار از دامداران که این واکسن‌ها را دریافت کرده‌اند، امیدوار اند که با تطبیق آن شیوع بیماری پوستی گاوها مهار شود. اما این شمار واکسن را کافی نمی‌دانند.

این در حالی است که بیماری پوستی گاوها ابتدا در افریقا و سپس در سال ۲۰۲۰ به هند، چین، نیپال، و بنگلادیش از آنجا به پاکستان و امسال در افغانستان شیوع کرده است. 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 17 میزان 1401 10:57
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران