دانشجویان و دانش‌آموزان در دایکندی: راه دانش‏آموزان «کاج» را ادامه می‏دهیم

توسط سلطان علی جوادی 11 میزان, 1401 112 0

ده‏ ها تن از متقاضیان آزمون کانکور و دانشجویان یک دانشگاه خصوصی شامگاه‌امروز(دوشنبه،۱۱ میزان) در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی به یاد قربانیان آموزشگاه «کاج» مراسم شمع افروزی برگزارنموده و بر ادامه‏ی راه دانش‌آموزان این مرکز آموزشی تاکید کردند.

 این معترضان شعارهای؛ «نسل کشی هزاره‌ها را متوقف کنید، آموختن جرم نیست، سازمان ملل سکوت را بشکن، نسل کشی جنایت و خاموشی خیانت است و ما رهروان دانایی موعود و کاج هستیم» فریاد می‌زدند.

علی یکی از یکی از متقاضیان کانکور گفت، گروه‏های تروریستی بدانند با هدف قراردادن دانش‌آموزان، دانشجویان ومردم نمی‌توانند، ما را متوقف کنند.

او گفت، مردم ما از میان تبعیض، خشونت و دود و باورت به اینجا رسیده‌اند و هرگز از این مسیر منحرف نخواهد شد، بلکه کاج‏های سبزی بیشتری در گوشه وکناری این ملک خواهند روئید.

وی افزود، ما رویاهای نا تمام دانش آموزان کاج را تمام و راه آنان را ادامه می‌دهیم.

این معترضان قطع نامه‏ی را نیز صادر نموده و در آن؛ از مقام‏های حکومت خواسته شده است به جوانان، دانش آموزان و دانشجویان توجه جدی داشته و جلوی هرگونه کشتار هدفمند به خصوص قتل عام هزاره‌ها را بگیرند.

بازگشایی دروازه‌های مکاتب برای دختران، رفع هرگونه تبعیض جنسیتی و اجازه دادن دختران برای فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی از خواسته‏های دیگر این معترضان بودند.

آنان از جامعه جهانی خواستند، «نسل کشی هزاره‏ها» را به رسمیت شناخته و در راستایی حمایت از این مردم اقدامات علمی را روی دست گیرند.

صبح روز جمعه(۸میزان) آموزشگاه کاج در منطقه هزاره‌نشین غرب کابل هدف حمله دو مهاجم انتحاری قرار گرفت. گفته می‌شود که مهاجمان در ابتدا دانش‌آموزان را به رگبار بسته‌اند و سپس خودشان را انفجار دادند. طبق آخرین آمارهای نشر درپی این رویداد ۵۴ دانش‌آموز شهید و ۱۱۲ تن نفر دیگر زخمی شده‌اند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 میزان 1401 23:15
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران