سرازیر شدن سیلاب در 3 ولسوالی دایکندی خسارات هنگفتی مالی برجای گذاشت

توسط سلطان علی جوادی 27 اسد, 1401 202 0

در پی سرازیر شدن سیلاب طی دو روز اخیر در ولسوالی های میرامور، پاتو و خدیر دایکندی خسارات هنگفتی مالی برای باشندگان محل وارد شده‏اند.

 به گفته منابع مردمی این سیلاب در 6 روستای خرد میرغلام ولسوالی میرامور، سرتگاب ولسوالی پاتو و پشتروق خدیر دایکندی سرازیر شده‏ اند که در پی آن؛ صدها جریب زمین زراعتی، هزاران اصله نهال، ده‏ها سربندآب و چشمه های آبی تخریب شده اند.

صبغت الله یکی از باشندگان روستای سرتگاب ولسوالی پاتو گفت، سیلاب دو روز قبل به این روستا سرازیر شده و در پی آن؛ ده‏ها جریب زمین زراعتی، صدها اصله نهال مثمر و غیر مثمر تخریب  و چندین راس مواش تلف شده است.

محمدباقر یکی دیگر از باشندگان روستای میرغلام ولسوالی میرامور می‏گوید، سیلاب دو شب قبل در 6 روستای خرد این ولسوالی سرازیر شده‏اند که بر اساس آمارهای ابتدایی؛ 30 هکتار زمین زراعتی، 45 هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر، 50 سربندآب و چندین کانال آبی در روستاهای متذکره تخریب و از بین رفته اند.

او می گوید، باشندگان محل فعلا دسترسی به آب آشامیدنی ندارند.

منابع مردمی از ولسوالی خدیر دایکندی نیز از سرازیر شدن سیلاب در روستایی پشتروق این ولسوالی خبر می دهند.

 ناظر حسین اسلامی یک تن از بزرگان روستای پشتروق ولسوالی خدیر می گوید، درپی باران ناگهانی و سرازیر شدن سیلاب خسارات زیادی به باشندگان محل وارده شده اند.

این بزرگ محل می گوید، باشندگان روستای پشترق حدود یک ماه قبل نیز درپی سیلاب خسارات هنگفتی مالی را متقبل شده بودند، اما تا اکنون هیچ نهادی امدادرسان و حکومت فعلی به کمک مردم نشتافته اند.

حدود یک ماه قبل در 4 ولسوالی دایکندی نیز سیلاب سرازیر شده بود که در پی آن؛ دو طفل جان باختند و صدها جریب زمین زراعتی، هزاران اصله نهال، صدها راس مواشی و چندین کانال آبی تخریب شدند، اما سیلاب‏زدگان می گویند، تا اکنون هیچ کمکی را دریافت نکرده اند.

 آنان نهادهای امدادرسان و حکومت فعلی را به تبعیض در توزیع کمک ها متهم می‏کنند.

تا اکنون مسئولان محلی ولایت دایکندی در پیوند به سرازیر شدن سیلاب در ولسوالی های متذکره با رسانه های محلی دایکندی ابراز نطر نکرده اند

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران