برای بیش از 2400 دهقان دایکندی بسته حفاظت مالداری و تخم سبزیجات توزیع می‏شود

توسط سلطان علی جوادی 19 اسد, 1401 208 0

 

موئسسه کمک های انکشافی افغانستان با حمایت مالی(UN OCHA) در هماهنگی ریاست زراعت و مالداری دایکندی و برای 2430 دهقان متضرر از خشکسالی بسته‏ی حفاظت مالداری، تخم سبزیجات و وسایل کار زراعتی توزیع می کنند.

توزیع این کمک ها امروز(دوشنبه،18 اسد) با حضور مقام های محلی امارت اسلامی و دهاقین در نیلی مرکز ولایت دایکندی آغاز شد.

محمدحامد وردک یکی از کارمندان موسسه متذکره گفت، این کمک ها در دو بخش زراعت و مالداری شامل؛ تخم 4 نوع سبزی، وسایل کاری زراعتی، 200 کیلو گرام کاه سفید، 100 کیلو گرام غذای مکمل حیوانی و دوای کرم معده حیوانات می باشند.

وردک علاوه نمود: این کمک ها تنها برای دهاقین مرکز ولایت دایکندی اختصاص یافته اند و روند شناسایی دهاقین مستحق یک و نیم ماه قبل صورت گرفته بود.

با این حال، حاجی راشید معاون ولایت دایکندی از توزیع کمک ها برای دهاقین استقبال نموده و از نهادهای امدادرسان دیگر خواستند که در شرایط سخت اقتصادی و بحران خشکسالی دست مردم دایکندی را بگیرند.

او افزود، بحران کم آبی؛ داشته های زراعتی چندین ساله مردم و دهاقین دایکندی را در معرض نابودی قرار داده است.

براساس آمارهای ریاست زراعت دایکندی بحران خشکسالی سال روان بیش از 90 درصد فراورده های زراعتی دهاقین این ولایت را از بین برده‏است.

از سوی هم، دهاقین ولایت دایکندی از توزیع این کمک ها استقبال نموده، اما آن را اندک و ناچیز می دانند. عوض نوروز یکی از دهاقین ولایت دایکندی می گوید، بحران خشکسالی چند سال اخیر تمام زحمات و داشته های زراعتی اش را از بین برده اند.

او می گوید، سال های گذشته از دریچه زراعت به خصوص بادام بیش از 600 سیر محصول بدست می آوردند، اما حالا تمام درختان مثمر اش به دلیل عدم دسترسی به آب به  خشکیدن گرائیده است.

نیک محمد یکی از دهاقین و مالداران ولایت دایکندی می گوید، سال های قبل دارای چندین راس مواشی بوده اند، اما حالا به دلیل خشکسالی و نبود علوفه ناگزیر شده اند، اکثریت مواشی اش را بفروشاند.

وی افزود، اکثریت مردم دسترسی به آب آشامیدنی صحی ندارند و این امر باعث شده است تا شماری دست به کوچ اجباری زده و جهت پیدا کردن لقمه نانی دیدار مهاجرت و غربت را پیش گیرند.

آنان از نهادهای امدادرسان خواستند، جهت حمایت از دهاقین و مالداران برنامه های اعمار چکدم ها، بازسازی کانال های آبی، ترویج سیستیم آبیاری قطره ای، احیاء علفچرها، توزیع ادویه جات حیوانی و زراعتی و تخم های اصلاح  بذری را روی دست گیرند.

دایکندی در مرکز کشور از جمله ولایاتی است که بدترین خشکسالی را تجربه می کند در صورتی که بیش از 80 درصد مردم آن از طریق زراعت و مالداری امرار معیشت می نمایند.

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران