مردم دایکندی در روز عاشورا حسینی خواهان بازگشایی مکاتب دخترانه شدند

توسط سلطان علی جوادی 18 اسد, 1401 80 0

مردم دایکندی امروز(دوشنبه، 17 اسد) در سالروز گرامی داشت از شهادت امام حسین امام سوم شیعیان خواهان بازگشایی مکاتب دختران بالاتر از صنف ششم شدند.

حبیب الله اکبری رئیس شورای علمای دایکندی گفت، اگر طالبان می خواهد که افغانستان به استقلال کامل و رفاه اجتماعی دست یابد، باید زمینه آموزش را برای تمام اقشار به خصوص زنان فراهم نمایند.

او گفت، برای پیشرفت یک جامعه نیاز است زنان در تمام تصمیم گیری ها دخیل و مورد حمایت قرار گیرند.

وی افزود: بستن ماندن مکاتب می تواند پیامدهای ناگواری از جمله؛ بی سوادی جامعه، افزایش خشونت های خانوادگی و مشکلات روانی برای دختران را افزایش دهد.

اکبری در ادامه افزود، در راستای بهبود حکومتداری نیاز است مقام های امارت اسلامی از استعدادها و نخبه های جامعه ما استفاده و شایسته سالاری در ادارات مد نظر بگیرد.

از سوی هم، نادرآیت یکی دیگر از علمای دین دایکندی گفت، هزاره‏ها و مردم دایکندی با نظام کنونی همکار بوده و تا اکنون هیچگونه واکنشی علیه امارت اسلامی نداشته اند، می طلبد مقام های امارت اسلامی روز دهم عاشورا را به رسمیت شناخته و رخصتی مردم اعلام بدارد.

مراسم عاشورای حسینی امسال نبست به سال های گذشته به دلایل تهدیدات امنیتی، مهاجرت مردم و فقر و تنگدستی چندان با رونق برگزار نشد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران