جاری شدن سیلاب در چهار ولسوالی دایکندی؛ یک کودک جان باخت و خسارات هنگفتی مالی برجای گذاشت 

توسط سلطان علی جوادی 05 اسد, 1401 227 0

سرازیر شدن سیلاب طی دو روز اخیر در ولسوالی‏های خدیر، میرامور، شهرستان و مرکز دایکندی خسارات هنگفتی مالی و تلفات جانی در پی داشته اند.

منابع محلی می گویند، روز گذشته سیلاب های در مناطق پشتروق و وائیرمنای ولسوالی خدیر، نالیج برگر و بازاربرگر میرامور، میانه قل و مشنوک مرکز ولایت ولرگر ولسوالی شهرستان سرازیر شده که در پی آن صدها جریب زمین زراعتی، هزاران اصله نهال مثمروغیرمثمر، کاریزها و کانال های آبیاری تخریب شده اند.

منابع محلی از روستای برگر ولسوالی شهرستان دایکندی می گویند، سرازیر سیلاب در کناری اینکه خسارات هنگفتی مالی برای باشندگان این روستا وارد نموده اند، بلکه جان یک کودک دختر خردسال را نیز گرفته اند.

این کودک دختر عالیه نام داشته و حدود 11 ساله بوده است. 

یکی از باشندگان لرگر گفت، این کودک دیروز هنگام جاری شدن سیلاب مفقود شده بود و مردم امروز توانستند جسد او را از زیرآوار بیرون بکشد.

مردمی گویند، سیلاب در روستاهای کور، ایرگه‏مرده و جان احمد میانه قل مرکز ولایت دایکندی نیز سرازیر شده که در پی آن؛ نزدیک به 100 جریب زمین زراعتی، کانال و کاریز های آبی، صدها اصله نهال مثمر و غیر مثمر از بین رفته اند.

در عین حال، باشندگان روستای مشنوگ مرکز دایکندی یزمی‏گویند، سرازیر شدن سیلاب امروز(چهارشنبه، 5 اسد)  در این روستا باعث تخریب چندین جریب زمین زراعتی، درختان مثمر و غیرمثمر شده اند.

 

سیلاب زدگان خدیر دایکندی دسترسی به آب آشامیدنی ندارند

باشندگان روستای پشتروق ولسوالی خدیر دایکندی می گویند، آنان روز گذشته شاهد کم سابقه‏ترین سیلاب در جریان 30 سال گذشته بوده است. 

آنان می گویند، سیلاب از دو ناحیه خربید و سیاه بند این روستا سرازیر شده اند.

نصرالله سعادت یکی از باشندگان روستای پشتروق می گوید، سیلاب در این روستا خسارت هنگفتی مالی را برجا گذاشته اند که در پی آن؛ ده ها جریب زمین زراعتی، هزاران اصله نهال مثمرو غیرمثمر، پل وپلچک تخریب شده اند.

او می گوید، روستایی خربید و سیاه بند و دیارمیانه در دامن کوهی موقعیت و تمام باشندگان این روستا از دو چمشه آبی استقاده می کنند، اما سیلاب باعث تخریب این چشمه های آبی شده اند و فعلا 170 خانواده دسترسی به آب آشامیدنی ندارند.

سعادت علاوه نمود، تخریب کانال های آبی و چشمه هابه حدی زیاد می باشند که پاک کاری آن بوسیله بیل و کلنگ توسط مردم امکان پذیر نیست.

باشندگان این پشتروق ابزار نگرانی کرده می گویند، اگر چشمه‏ها و کانال آبی مردم با امکانات بهتر حکومتی پاک کاری صورت نگرید، اندک محصولات باقی مانده زراعتی نیز از بین خواهد رفت.

تا اکنون آمار دقیق از میزان خسارات سیلاب ها در دایکندی چمع آوری نشده اند. مسئولان در ریاست مبارزه با حوادث طبیعی دایکندی سرازیر شدن سیلاب در 4 ولسوالی دایکندی تایید می کنند.

عزیزالله جهادمل رئیس مبارزه با حوادث طبیعی دایکندی گفت، سیلاب دو روز اخیر در دایکندی جان یک کودک را گرفته و خسارت هنگفتی مالی برجای گذاشته اند.

او گفت، هئیات جهت تثبیت میزان خسارات و جمع آوری معلومات به ولسوالی های متضرر از سیلاب فرستاده اند.

طبق گفته های منابع مردمی، امروز نیز در شماری از ولسوالی های دایکندی سیلاب سرازیر شده اند، اما از میزان تلفات برجا مانده از آن معلومات دقیق در دسترس نیستند.

 

 

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران