آواره گان سرتگاب دایکندی: در وضعیت بد اقتصادی قرار داریم

توسط سلطان علی جوادی 28 قوس, 1400 564 0

حدود 7 ماه قبل در پی جنگ و درگیری میان نیروهای امنیتی حکومت پیشین و طالبان، صدها خانواده به دلیل همکار بودن با دولت از قریه سرتگاب ولسوالی پاتو دایکندی آواره شدند و ده‏ها منزل مسکونی آنان توسط طالبان به آتش کشانده شدند.

 پس از سقوط حکومت جهوریت، شماری از آواره‏گان دوباره به منطقه شان برگشته اند، اما تعدادی به دلایل مشکلات اقتصادی نتوانسته اند، دوباره برگردند.

تعدادی از این آواره گان در نیلی مرکز ولایت دایکندی زندگی مشقت باری را سپری می نمایند. آنان به شبکه رادیو نسیم می‎گویند: به دلایل مشکلات اقتصادی نتوانسته است دوباره به منطقه شان برگشته و خانه های تخریب شده شان را بازسازی نمایند.

روح الله یکی از آواره گان می گوید: در فصل برداشت محصولات زراعتی منطقه شان بدست طالبان سقوط کرد و آنان هیچ گونه محصولات زراعتی برداشت کرده نتوانسته اند.

او می گوید: زمانی به مرکز ولایت دایکندی آواره شدند و دیر نگذشته بود حکومت به دست طالبان سقوط کرد و به آواره گان رسیدگی صورت نگرفت.

این آواره سرتگاب می افزاید: در جریان هفت ماه گذشته هیچگونه کمکی را از سوی نهادهای امدادرسان دریافت نکرده اند بلکه چندین عریضه عنوانی ادارات کمک رسان دولتی درج نموده اند، اما تمام دوازه ها به روی وی بسته بوده اند.

یکی دیگر از آواره گان می‏گوید: طالبان حدود 50 منزل مسکونی را در قریه سرتگاب توسط ماین انفجار داده اند. او افزود: انکه فصل زمستان فرارسیده است، اما هیچ آمادگی به شمول خوراک و پوشاک برای دوام زندگی در دسترس ندارد.

وی تاکید دارد، تمام های داشته های مردم در آتش جنگ سوخته اند.

این آواره گان از نهادهای امدادرسان می خواهند، جهت شناسایی خانواده‏های آسیب دیده و بی بضاعت سعی وتلاش زیاد به خرج دهند. انان می افزایند: کمک ها به افراد واسطه دار و زورمند می رسند، اما برای خانواده های نیازمند به ندرت اتفاق می افتد.

دایکندی یک ولایت دورافتاده و محروم در سطح افغانستان می باشد که بیشتر مردم آن از طریق زراعت و مالداری امرار معیشت می‎نمایند، اما به دلایل خشکسالی های پیاپی فراورده های زراعتی و مالداری آن بین رفته اند و در کنار آن؛ با حاکمیت طالبان تمام منابع عایداتی مردم به صفر تقریب نموده و دامنه ای فقر در این ولایت به سطح بالای گسترش یافته اند. مردم هشدار می دهند، اگر نهادهای امدادرسان میزان کمک های شان را برای مردم دایکندی افزایش ندهند، در زمستان پیشرو فاجعه انسانی رخ خواهند داد.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران