افراد دارای معلولیت در دایکندی خواهان پرداخت شدن معاشات شان هستند

توسط مسعود اختیاری 14 قوس, 1400 435 0

شمار از افراد دارای معلولیت در دایکندی از وضعیت سخت اقتصادی و بیکاری که با آن روبرو شده‌اند ابراز نگرانی می‌کنند.

آنان از حکومت جدید و نهادهای بین‌المللی می‌خواهند که به وضعیت آنها رسیدگی شده و معاشات شان پرداخت شود. با این حال آمریت شهدا و معلولین دایکندی می‌گوید که هنوز پاسخ قطعی در مورد اجرا شدن معاشات معلولین و خانواده‌های شهدا دریافت نکرده‌اند.

طالب موسوی، در یک انفجار در مسیری ولایت ارزگان از دو پا معلول شده و توانایی راه رفتن را ندارد. او در یک تعمیرگاه ساعت در بازار نیلی مصروف است و سرپرستی یک خانواده هشت نفره را به دوش دارد. موسوی با ابراز نگرانی از وضعیت زندگی خود می‌گوید در حالی که وضعیت کاروبارش سقوط کرده، نصف معاش شان نیز پرداخته نشده است. به قول وی، تنها عاید افراد دارای معلولیت معاشی بود که سالانه دولت به آنها پرداخت می‌کرد. او از حکومت طالبان و نهادهای بین المللی می‌خواهد که به وضعیت افراد دارای معلولیت رسیدگی و از وقوع فاجعه جلوگیری کنند. 

محمد دانش، یکی دیگر از این معلولان و رئیس انجمن رشد معلولین در دایکندی نیز می‌گوید که نگران است با وضعیت موجود در زمستان پیش‌رو خانواده‌های با سرپرست‌های معلول اطفال خود را از دست بدهند. به قول دانش، «انتقال قدرت، خشک‌سالی و شیوع کرونا باعث شد که مردم دچار مشکلات اقتصادی شوند و از این رویدادها بیشترین آسیب را معلولان متحمل شده‌اند. دانش افزود که اکنون شمار از زنان و مردان دارای معلولیت که در شهر نیلی مصروف کسب و کار بودند نیز مجبور شدند در دکان شان را ببندند زیرا توانایی تامین کرایه و برق دکان خود را نداشتند. او از نهادهای بین المللی می‌خواهد زمینه اشتغال را برای افراد دارای معلولیت مهیا کند.  

با این حال، مسوولان در آمریت شهدا و معلولین دایکندی با تائید چالش‌های فراروی افراد داری معلولیت در این ولایت می‌گویند که هنوز طرزالعمل در مورد پرداختن و نپرداختن معاشات خانواده‌های شهدا و معلولین دریافت نکرده‌اند. بخت محمد حیدری، آمر این اداره می‌گوید که خوشبین است به مشکلات این افراد رسیدگی شود. به قول حیدری، افراد دارای معلولیت زندگی سختی را می‌گذرانند و اگر معاشات شان پرداخت نشود بر چالش‌های آنها جدی‎تر می‌شود. 

طبق معلومات اداره شهدا و معلولین دایکندی تنها 4هزار و 800خانواده شهدا و معلول نظامیان پیشین در این اداره ثبت و معاش دریافت می‌کردند. اما از این امتیازها سه هزارو 800 معلول طبیعی چیزی نصیب شان نمی‌شد.  انجمن رشد معلولین که یک نهاد غیردولتی در حمایت از افراد دارای معلولیت در دایکندی فعالیت دارد، شمار افراد دارای معلولیت را در ده ولسوالی این ولایت حدود 10هزار نفر برآورد می‌کند. به قول مسوول این انجمن، 40 درصد این رقم را زنان معلول تشکیل می‌دهد. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران