فرارسیدن فصل سرما و زمستان؛ نگرانی ها از وقوع فاجعه انسانی میان بیجا شدگان ولسوالی های پاتو و گیزاب دایکندی

توسط سلطان علی جوادی 19 عقرب, 1400 949 0

 

از کوچ اجباری شماری از باشندگان کندیر ولسوالی گیزاب و مناطق تگابدار و ورگ ولسوالی پاتو دایکندی بیش از 2 ماه می‏گذرد و هنوز شماری از بیجا شدگان در کوه ها و دره ها بدون داشتن سرپناه به سر می برند. حالا خانواده های بیجا شده با فرارسیدن فصل سرما و زمستان از وقوع فاجعه انسانی ُهشدار می دهند.

احمدشاه عزتی یکی از بزرگان و بیجا شدگان قریه کندیر ولسوالی گیزاب به شبکه رادیونسیم گفت: 2 ماه قبل شماری از پشتون های محل با حمایت  مقام های طالبان در دایکندی بر سر دعوای حقوقی زمین، مردم کندیر را مجبور به کوچ اجباری نمودند و تمام داروندار شان را غضب کردند.

او می گوید: با گذشت این مدت، مردم ناگزیر شدند به ولایات های قندهار، هرات و کابل پناه برده و شماری هم به قریه جات مختلف ولسوالی پاتو جابجا شده اند.

به گفته عزتی، از قریه کندیر حدود 400 خانواده بیجا و آواره شده اند و فعلا در یک وضعیتی بد اقتصادی قرار دارند.

 او علاوه نمود: با آنکه فصل سرما و زمستان در ولایت دایکندی رسیده است، اما خانواده های بیجا شده تا هنوز زیر درختان، کوه ها و منابر و مساجد زندگی می کنند.

کوچ اجباری تنها به مردم قریه کندیر خلاصه نمی شود بلکه باشندگان روستاهای تگابدار و ورگ ولسوالی پاتو نیز توسط خوانین با همکاری طالبان بر سر دعوای زمین مجبور به ترک خانه و کاشانه شان شدند.

طبق گفته های بزرگان قریه جات متذکره حدود 300 خانواده از این مناطق ولسوالی پاتو بیجا شده اند. 

یعقوب علی امیری یکی از باشندگان محل می گوید: مردم بیجا شده در وضعیت بد اقتصادی و معیشتی قرار دارند. به گفته او با فرارسیدن سرما و زمستان مریضی سینه بغل میان کودکان شیوع یافته اند و مردم به خدمات اولیه؛ به خصوص موادغذایی، ادویه و سرپناه  دسترسی ندارند.

آنان می گویند: در جریان 2 ماه هیچ نهادی ملی و بین المللی و حکومت جهت رسیدگی به بیجا شدگان کاری نکرده اند. بیجاشدگان هشدار می دهند، اگر حکومت در قسمت جابجای خانوادهای بیجاشده، تامین نفقه و سرپناه اقدامات فوری را روی دست نگیرند، فاجعه انسانی در زمستان رخ خواهند داد.

بزرگان مناطق متذکره می گویند، در قسمت برگشت دوباره خانوادهای بیجا شده تلاشی های زیادی انجام داده اند و اوامر متعددی را از مقام های مرکزی طالبان مبنی بر گشت دوباره خانوادها بیجا شده به خانه های شان گرفته اند، اما این اوامر از سوی مقام های محلی طالبان در دایکندی عملی نمی‎گردد.

امیری می افزاید: بزرگان مناطق متذکره جهت برگشت دوباره بیجا شدگان با مقام های محلی طالبان چندین بار دیدار داشته اند، اما جواب قناعت بخش را دریافت نکرده اند.

نمایندگان بیجا شدگان، کوچ اجباری مردم را خلاف شرع و قوانین بیان کرده می گویند: هیچگونه محکمه‏ی جهت پیگیری این دعاوی برگزار شده اند بلکه مردم توسط میل تفنگ مجبور به کوچ اجباری شدند. آنان تاکید می ورزد، مردم آماده اند از طریق اصولی و قانونی این دعاوی را پیگیری نمایند.

با این حال، مقام های محلی طالبان در دایکندی همواره از حل این قضیه سخن زده اند، اما تا اکنون در جنبه عملی آن خبری نیست. چندی قبل، امان الله عبید والی جدید دایکندی به شبکه رادیو نسیم گفته بود که جهت رسیدگی و حل قضیه بیجا شدگان را هئیت را توظیف خواهد کرد و به بیجا شدگان رسیدگی خواهد نمود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران