چاپ کردن این صفحه

وضعیت بانوان خبرنگار در بامیان؛ زندگی دشوار و آینده نامعلوم

توسط مسعود اختیاری 09 عقرب, 1400 499 0

بانوان خبرنگار در بامیان پس از سقوط دولت قبلی در شرایط سختِ قرار گرفته‌اند و تنها شمار بسیار محدود از آنان هنوز فعالیت دارند.

نجیبه، یکی از این بانوان که هنوز به کارش ادامه داده است می‌گوید که در حال حاضر بانوان خبرنگار شرایط بسیار سختی را سپری می‌کنند و آنان نگران امنیت‌ جان شان هستند. به قول او، شمار از بانوان از طریق کار خبرنگاری تنها نان‌آور خانواده خود بودند، حالا وظایف شان را از دست داده و خانه‌نشین شده‌اند. 

نجیبه می‌گوید که بسیار نگران است. زیرا او همیشه عاشق کارش بوده است. اما حالا نمی‌داند چه سرنوشتی در انتظارش است. نجیه اضافه کرد: « برایم خیلی نگران کننده است. وقتی که داخل رسانه می‌شوم هم با لرز و ترس است و وقتی که از تلویزیون بیرون می‌شوم هم بسیار ترس دارم.»

نرگس امینی، نیز از چندین سال به این طرف با رسانه‌های خصوصی و دولتی کار کرده است. اکنون او با روی کار آمدن حکومت طالبان بی‌کار شده است.

نرگس اخیرا عضو یک تحقیق بود که در آن وضعیت رسانه‌ها و خبرنگاران زن در بامیان را بررسی کردند. طبق این تحقیق، در بامیان تنها دو خبرنگار زن از 15 خبرنگار و کارمند رسانه‌ای هنوز فعالیت دارند. 

بانو امینی می‌گوید که بانوان خبرنگار با از دست دادن کار شان زیر بار مشکلات مالی زیادی قرار گرفته‌اند. به قول او، این بانوان آرامش ذهنی ندارند و با «مرگ تدریخی» روبرو اند. 

 امینی گفت: «بانوان خبرنگار از یک سو گذشته با دست آوردهای خود را می‌بینند که دیگر اثری از آن نیست و ضرب صفر شده. از طرف دیگر یک آینده نامعلوم را. کلا ناامید شده‌اند.»

با این حال مسوولان در ریاست اطلاعات و فرهنگ بامیان می‌گویند؛ آنچه در مورد نحوه‌ی برخورد با خبرنگاران در حکومت طالبان گفته می‌شود، «پروپاگند» است. سیف‌الرحمن محمدی، ریئس این ریاست می‌گوید که خبرنگاران در بامیان اجازه فعالیت مستقل و آزاد را دارند. محمدی اضافه می‌کند زنان نیز می‌توانند در چارچوب شریعت اسلامی ادامه فعالیت دهند.

در سال‌های گذشته ده‌ها زن و دختر در پرده‌های تلویزیون، پشت مایک های رادیو و روزنامه‌های کشور فعالیت می‌کردند. ولایت بامیان یکی از امن‌ترین مکان‌ها برای فعالیت بانوان خبرنگار به شمار می‌رفت. حالا تعداد زنان خبرنگار به کمترین شمار خود رسیده و برخی دیگر مجبور به ترک کشور شده‌اند. طوری‌که در ماه سنبله امسال سازمان گزارشگران بدون مرز اعلام کردند که بعد از تسلط طالبان بر شهر کابل، از ۷۰۰ خبرنگار زن در این شهر، اکنون تعداد خبرنگاران زن که رسما مشغول به کار هستند، به کم‌تر از ۱۰۰ نفر می‌رسد. به قول این سازمان، زنان در حال «ناپدیدشدن» از صحنه‌ی خبرنگاری در پایتخت کشور هستند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 09 عقرب 1400 23:21

موارد مرتبط

دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران