کارمندان ساحوی مبارزه با ویروس در دایکندی: چهار ماه معاش دریافت نکرده اند

توسط سلطان علی جوادی 05 عقرب, 1400 421 0

کارمندان ساحوی بخش پاسخ دهی عاجل به ویروس کرونا در ولایت دایکندی از عدم پرداخت معاشات ماهوار شان شکایت دارند. آنان مدعی اند، حدود چهار ماه شده اند معاش دریافت نکرده اند.

غلام حیدری صالحی یکی از این کارمندان می‏گوید: چهار ماه شده اند موسسه بهزیستی تحرک معاش کارمندان سیار بخش پاسخ دهی عاجل به ویروس کرونا را پرداخت نکرده است.

او گفت: این کارمندان بدون کدام وقفه در جریان 4 ماه به شکل سیار در قسمت پاسخ دهی عاجل به مریضان ویروس کرونا، ریفر دهی مریضان به شفاخانه های ویروس کرونا، آگاهی دهی در راستایی مبارزه با ویروس کرونا و تطبیق واکسین کرونا در ولسوالی های دایکندی کار کرده اند.

وی افزود: تعداد کارمندان ساحوی به بیش از 50 نفر می رسد.

جمیله یکی دیگر از این کارمندان می گوید، با توجه به اینکه فصل سرما و زمستان در حال رسیدن است، اما کارمندان صحی به دلیل عدم پرداخت معاشات با مشکلات اقتصادی روبرو شده اند و نگران اند که زمستا را چگونه سپری نمایند. او از موسسه موف می خواهد که معاش کارمندان صحی را پرداخت نمایند.

این کارمندان در کنار عدم پرداخت معاشات شان از برخورد دوگانه موسسه موف در قبال کارمندان صحی نیز شکایت دارند. آنان می‎گویند: موسسه فن گلوبل تمویل تمام مصارف مراکز صحی و کادر درمانی را در ماه اکتوبر بر عهده گرفته است، اما موسسه موف با دیگر کارمندان صحی قرارداد کرده اند، اما با کارمندان ساحوی بخش پاسخ دهی عاجل به ویروس کرونا قرارداد نکرده اند.

با این حال، دکتر محمود سجادی مسئول پروژه کووید-19 در ولایت دایکندی عدم پرداخت 4 ماهه معاشات کارمندان صحی در بخش مبارزه با ویروس کرونا می پذیرد. او مشکل بوجود آمده را تغییر ناگهانی نظام و متوقف شدن کمک های بانک جهانی بیان کرد.

او افزود: بانکی جهانی وعده سپرده است، معاشات کارمندان صحی و مصارف مراکز صحی را تا 15 اگست پرداخت می نماید، اما بعد از آن را به عهده نگرفته است.

دکتر سجادی عدم قرارداد با این کارمندان را عدم توافق موسسه گلوبل فن بیان داشت.

با این حال، منابع صحی تایید می کنند: با گذشت 4 ماه هیج کارمند صحی در ولایت دایکندی معاشات را شان دریافت نکرده اند و این باعث شده اند، شماری از کارمندان صحی کارهای شان را ترک گویند و جهت پیدا کردن یک لقمه مهاجر و یا به کارهای شخصی روآورند.

قابل ذکر است، با روی کار آمدن امارت اسلامی روند عرضه خدمات صحی در ولایت دایکندی در وضعیت نیمه تعلیق قرارگرفته و در اکثریت مراکز صحی، دوای کافی و امکانات سوختی و موادغذایی وجود ندارند، اما مسئولان امارت اسلامی در دایکندی می گویند: جهت نورمال شدن عرضه خدمات صحی در تلاش هستند.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران