زندگی دشوار افراد دارای معلولیت در بامیان؛ «شش ماه معاش نگرفته‌ایم»

توسط مسعود اختیاری 30 میزان, 1400 373 0

شمار از افراد دارای معلولیت در بامیان می‌گویند که از شش ماه به این سو معاش دریافت نکرده‌اند و با مشکلات زیاد اقتصادی روبرو اند.

سکینه یوسفی، بیست‌وشش ساله و از قسمت پا معلول است. سکینه می‌گوید که حدود 5 ماه معاش دریافت نکرده است. در حالی که او به نهادهای مختلفی برای یافتن کار مراجعه کرده تا از آن طریق مصارف خود و خانواده‌اش را مهیا کند، اما هنوز موفق نشده است جایی استخدام شود. 

بانو یوسفی مسوول یک انجمن نیز است که او در آنجا زنان دارای معلولیت را گرد آورده و برای حقوق آنان مبارزه  می‌کنند. اما اکنون به دلیل مشکلات مالی و بیکاری از فعالیت بازمانده است. 

او گفت: « ما انجمن خود را پیش از آمدن امارت تاسیس کردیم. فعلا همه چیز مانده. توانایی پرداخت کرایه حویلی را هم نداریم. یک معلول وظیفه نداشته باشد. از کجا کند. اگر یک شغل با معاش دو و سه هزاری پیدا شود حاضر هستم کار کنم.» 

معصومه احمدی، از دو دست معلول است. معصومه بیست و پنج ساله با معاش که از دولت قبلی افغانستان دریافت می‌کرد قادر بود مصارف خانواده پنج نفره‌اش را پرداخت ‌کند. اما حالا شش ماه شده که معاشی دریافت نکرده است. 

بانو احمدی گفت: « با مشکلات زیاد اقتصادی روبرو هستیم. قسط دوم معاش ماه هنوز حواله نشده. کسی کارگر نداریم. همو معاش من بود که اقتصاد خانواده را پیش می‌بردیم. خانه هم نداریم.»

مسولان در اتحادیه معلولین ولایت بامیان مشکلات افراد دارای معلولیت این ولایت را تائید می‌کنند. 

رازق دانش، رئیس اتحادیه افراد دارای معلولیت در بامیان به رادیو نسیم گفت که اعضای این اتحادیه در دولت قبلی نیز از شمار امتیازات خود محروم بودند و اکنون بر مشکلات آنان افزوده شده است. آقای دانش افزود که با آن که تلاش کرده شمار از افراد دارای معلولیت را در لیست کمک های نهادها شامل کند، اما چندان موفق نشده است. 

آقای دانش گفت: « متاسفانه بیشتری از معلولین در دوره دولت قبلی هم از حقوق و امتیازهای شان محروم بودند. در دفتر ما حدود 8هزار و 3صدو64نفر ثبت است. تنها 3هزار و چند صد نفر از آنان معاش می‌گیرند. در دیگر ولایت ها پیش از این که دولت سقوط کند، تخصیص آمده بود، اما در بامیان بسیار کم آمده بود.»

به قول او، حدود 1هزار از افراد دارای معلولیت معاش قسط اول یا شش ماه خود را دریافت کرده‌اند، اما بیش از 2هزار و 5صد نفر دیگر به شمول خانواده‌های شهدا هیچ معاش نگرفته‌اند.

طبق آمار اتحادیه افراد دارای معلولیت ولایت بامیان، احتمال می‎رود حدود 14هزار معلول در سراسر بامیان وجود داشته باشند. از این تعداد 8هزارو3صد و64 نفر در لیست این اتحادیه رسما ثبت شده است. بیکاری و فقر از جمله چالش‌های عمده این افراد اند. در کنار آن، در سطح ولایت بامیان تنها یک مکتب ویژه برای افراد ناشنوا فعالیت دارد. کودکان نابینا و معلولان زیادی از آموزش‌های مسلکی و حرفوی در این ولایت محروم هستند.  

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در جمعه, 30 میزان 1400 11:12
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران