دکانداران نیلی: ریاست زراعتِ طالبان خلاف قانون از دکانداران مرکز دایکندی مالیه جمع آوری کرده است

توسط احسان مهدوی 27 میزان, 1400 635 0

باوجود اینکه مطابق حکم وزارت مالیه طالبان، جمع آوری مالیات از دکاندارن و اصناف بازار مربوط اداره مستوفیت در ولایات است، اما اینجا در شهر نیلی مرکز ولایت دایکندی دکانداران اسنادی را در اختیار شبکه رادیو نسیم قرار داده که نشان می دهد، ریاست زراعت دایکندی خلاف مقررات دولتی، از دکانداران عشر و زکات جمع آوری کرده است.

جالب اینجاست، در کاغذهای رسیدات دکانداران، مالیات تریاک و گندم نوشته شده است اما آنان پول آن را از لباس فروشی ها، خوراکه فروشی ها و دیگر اصناف جمع آوری کرده اند.

جواد که در بازار نیلی مصروف فروش پارچه و لباس است، می‎گوید: در نخست برای شان گفته شده بود که 200 تا 300 افغانی از هر دکان مالیات می گیرد اما در زمان جمع آوری از دکانداران، تا 4000 الی 5000 افغانی مالیات گرفته اند.

این دکانداران از وضعیت بد اقتصادی شاکی اند. حاجی حنیف، دیگر دکاندار گفت: مردم همه روزه توان پرداخت مالیات گوناگون را ندارند و از امارت اسلامی توقع دارند تا با شهروندان رویه نیک را پیشه کنند.

خواستیم در این مورد دیدگاه ریاست زراعت طالبان را بگیریم، اما با تماس های مکرر موفق نشدیم. 

در همین مورد، مکتوبی که به دسترس شبکه رادیو نسیم قرار گرفته، در آن وزارت مالیه افغانستان مسئولیت جمع آوری مالیات را به مستوفیت های ولایات سپرده است.

در این مکتوب ذکر گردیده است: "جمع آوری عواید تنها مکلفیت ریاست عواید است و در ولایات مستوفیت ها مسئولیت دارند. در غیر آن هیچ نهاد حق ندارد تا تحت عنوان عشر و ذکات و یا مالیه از مردم پول جمع آوری کند."

در این مکتوب همچنان از والیان و نهادهای امنیتی ولایات خواسته شده تا در همکاری از اداره مستوفیت، با افراد فرصت طلب و زورگو که مالیات نمی پردازند، برخورد جدی نمایند.

از سوی هم محمددین حق نواز، مستوفی جدید ولایت دایکندی چند روز قبل در محفل معارفه‎اش، از تمام ادارات دولتی خواست تا به کار آنان مداخله نکنند.

با وجود بسته بودن بانک ها، بالا رفتن قیمت اجناس و مواد خوراکه و فقر شدید اقتصادی، مردم ولایت دایکندی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‎کنند.

قبل از این در سال‎های گذشته محصولات زراعتی مردم دایکندی کم و بیش به اقتصاد خانواده ها افزونی داشت اما امسال بادلیل خشک سالی شدید، محصولات زراعتی کاهش غیز قابل باور داشته اند. حالا مردم دایکندی می‎گویند؛ با چنین شرایط و چالشهای آنها قادر به پرداخت مالیات سنگین نیستند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران