آموزگاران دایکندی: بیش از 3 ماه می شود معاش دریافت نکرده اند

توسط سلطان علی جوادی 08 میزان, 1400 528 0

آموزگاران مکاتب در ولایت دایکندی می گویند، بیش از 3 ماه می شود معاش دریافت نکرده اند و این موضوع باعث شده است که در وضعیت بد اقتصادی قرار گیرند. آنان هشدار می دهند، اگر معاش شان پرداخت نگردد ناگزیر هستند کار معلمی را کنار بگذارند.

سید یاسین موسوی یکی از معلمان مرکز ولایت دایکندی می گوید: بیشتر از 3 ماه می شود که معلمین به دلیل مسدود بانک ها و آمدن امارت اسلامی هیچ معاش دریافت نکرده اند.

او می‏گوید: از آمدن امارت اسلامی نزدیک به 50 روز می‏گذرد، اما برای معلمین جهت پرداخت معاشات شان هیچ چیزی به شکل شفاف چیزی گفته شده اند که خود باعث نگرانی معلمین گردیده اند.

او می افزاید: معلمان به جزء از معاش ماهانه معلمی شان هیچگونه درآمدی ندارند که مایحتاج زندگی شان را تامین نمایند.

غریب حسین یکی دیگر از معلمان می گوید: اگر معاش معلمین پرداخت نگرد آنها مجبور اند که کار معلمی را ترک کرده و به منظور تامین نفقه زندگی خویش به شغل های دیگر روآورند.

او می افزاید: زمانی که معلمین آینده شان مشخص نبوده و دغذغه نان در ذهن داشته باشد در روند تدریس دانش آموزان سکتگی بوجود خواهد آمد.

آموزگاران در ولسوالی ها می‏گویند: چند ماه پیش از سقوط افغانستان به دست طالبان نیز معاش دریافت نکرده بودند. آنان می گویند: یک تعداد معلمان از فاصله های دور به مکاتب می روند، اما حالا توان پرداخت پول سوخت وسایط نقلیه شان را ندارند. 

این معلمین از امارت اسلامی می خواهند، در قسمت تادیه معاشات معلمین توجه ویژه داشته و یک جواب منطقی برای معلمین ارایه نمایند تا آنها طبق آن به کار شان ادامه دهند.

در این رابطه خواستیم دیدگاه مسئولان طالبان در ریاست معارف ولایت دایکندی را داشته باشیم، اما مراجعه مکرر موفق نشدیم.

گرچند؛ مقام های طالبان همواره گفته اند: در مورد تادیه معاشات معلمان مشکلی وجود ندارد و نهادهای مربوطه در زمینه تحقق آن کار می‌کنند تا معاشات بزودی پرداخت شود، اما بیش از یک ماه از این وعده ها می گذرد و تا اکنون از جنبه عملی آن خبری نیست.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران