فقر و ناداری؛ رستم گرده ‏اش را به فروش گذاشته است

توسط سلطان علی جوادی 01 میزان, 1400 708 0

رستم 40 ساله به دلیل فقر و تنگدستی به منطور تامین نفقه زندگی خانواده ‏اش ناگزیر شده که گرده(کلیه) را به فروش بگذارد. او حدود 9 سال قبل در پی انفجار ماین در ساحه «بازار مشترک» ولسوالی ناوه میش دایکندی از ناحیه کمر و پای آسیب شدید دید و توان نشست و برخواست از وی گرفته شد.

او حدود 6 ماه قبل از ولسوالی ناوه میش دایکندی به دلیل فقر و تنگدستی به مرکز ولایت دایکندی آواره شد تا بتواند از طریق جمع‏ آوری  کمک از سوی نهادهای دولتی و موسسات زندگی اش را به پیش ببرد، اما حکومت دیری نپایید.

حالا او با حاکمیت طالبان تمام امیدهایش به یآس و روزنه‏ ای برای بهبود وضعیت زندگی اش نمی بیند. وی در این شرایط نیز به ادارات دولتی طالبان مراجعه کرده اند، اما تمام دروازه‏ها به رویش بسته بوده اند.

رستم 40 ساله دارای دو فرزند قدونیم قد پسر هستند، اما هیچ یک از این فرزندانش توان کار کردن را ندارد بلکه خیلی سال از کودکی شان باقیست.

او می گوید، به دلیل نداشتن نان شب و تامین نفقه زن و فرزندانش ناگزیر شده است، یک گرده اش را به فروش بگذارد، تا خانواده وی از گشنگی و فقر تلف نشوند.

مثل رستم هزاران خانواده هستند در این شب ها نه نانی برای خوردن و نه امیدی برای زندن ماندن دارند. حاکمیت طالبان، خشکسالی، ویروس کرونا و مسدود بودن بانک ها عوامل اند؛ تاثیرات ناگواری را روی وضعیت زندگی مردم دایکندی گذاشته و آن ها را در تنگنای اقتصادی قرار داده اند.

محمد دانش مسئول انجمن رشد معلولین دایکندی از وضعیت ناگوار اقتصادی خانواده ها شهدا و افراد دارای معلولیت اظهار نگرانی نمود و زندگی آنان را رقت بار توصیف می نماید.

 او می گوید، شماری از افراد دارای معلولیت و خانواده شهدا در این اواخر به دلیل فقر و ناداری مجبور شده اند فرزندان و کلیه های شان را به فروش بگذارند.

او هشدار می دهد، اگر به افراد آسیب پذیر به زودی توجه فوری صورت نگیرد فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

با حاکمیت طالبان تمام کاروکاسبی، سودا و فروخت و بانک ها از فعالیت ها بازمانده و مردم درآمدهای مردم به صفر تقرب نموده اند.

عوامل متذکره باعث شده اند، تعدادی زیادی مردم خانه و کاشانه های شان را ترک گفته و جهت پیدا کردن یک لقمه نان دیار مهاجرت را به پیش گیرند.

حسین علی 90 ساله باشندگان مرکز ولایت دایکندی که با قد خمیده و چهره خاک آلود در شهرک جدید نیلی کفاشی می کند. او می‏گوید، در دوره حکومت قبلی روزانه بیش از 600 افغانی درآمد داشته است، اما حالا این درآمد به 100 کاهش یافته است.

او می گوید، حالا حیران مانده است که چگونه بتواند نفقه اعضای خانواده خویش را تامین نمایند. 

این مرد کهن سال از افزایش بهایی موادغذایی به شدت انتقاد نموده و از مسئولان طالبان در دایکندی می خواهد که در قسمت تعیین نرخ و کاهش بهایی موادغذایی توجه جدی داشته باشند.

مردم دایکندی می‎گویند، امارت اسلامی به جای اینکه نان را در دسترخوان مردم بیاورد بکله نان مردم را می گیرد. آنان می‏گویند، در این شرایط بحرانی مردم نان خوردن شب شان را ندارند چگونه عشر و زکات پرداخت نمایند.

عبدالحکیم آخوند زاده رئیس طالبان برای زراعت ولایت دایکندی جمع آوری عشر و زکات در ولایت دایکندی را تایید کرده می‏گوید: روند جمع آوری آن از تمام ولسوالی های دایکندی آغاز شده اند.

وی می افزاید: به دلایل فقر اقتصادی و خشکسالی جمع آوری عشر وزکات  طبق معیار امارت اسلامی از مردم دایکندی جمع آوری نمی شود بلکه طبق جورآمد شوراهای انکشافی با نمایندگان امارت صورت می‎گیرد.

باشندگان دایکندی سال روان بدترین سال از لحاظ اقتصادی برای مردم این ولایت می خوانند. انان هشدار می دهند، اگر مسئولان طالبان وموسسات ملی و بین المللی در قسمت حمایت اقدامات  جدی را روی دست نگیرند فاجعه انسانی رخ خواهند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 01 میزان 1400 23:21
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران