« مردم در ولسوالی ورس بامیان به دلیل مشکلات اقتصادی و خشکسالی قادر به پرداخت عشر نیستند»

توسط مسعود اختیاری 17 سنبله, 1400 858 0

نمایندگان 45 شورای انکشافی در ولسوالی ورس بامیان با نشر قطع‌نامه‌ای فیصله کرده‌اند باشندگان این ولسوالی با مشکلات جدی اقتصادی روبرو اند و به این دلیل توان پرداخت عشر را ندارند. 

در قطعنامه شوراهای منطقه تخت و سرآب که در شانزدهم سنبله منتشر شده، آمده که مسوولین طالبان از نزدیک می‌توانند این وضعیت مردم را مشاهده کنند.  

نجیب‌الله محمدی، از امضاکنندگان این قطعنامه به رادیو نسیم گفت که طالبان از هر شورا مبلغ 5هزار افغانی عشر خواسته است. 

آقای محمدی گفت: «یک هفته قبل از مسئولین امارت اسلامی در ولسوالی ورس به روئسای شوراها تماس گرفتند که هر شورا 5هزارافغانی جمع آوری کنند. در غیرآن صورت روئسا زندان و مردم ولسوالی از کمک‌های بشردوستانه محروم می‌شوند.»

این باشنده ورس که خودش معلم است، می‌گوید که در سال جاری به دلیل خشک سالی، وضعیت زراعت و مالداری بسیار نامناسب است و از سویی هم کارمندان و معلمین کارهای شان از دست داده‌اند؛ چنین وضعیتی  باعث شده اقتصاد مردم رو به نابودی کشانده شود. 

با این حال مسوولین محلی طالبان در بامیان می‌گویند که هر کی در سایه حکومت امارت اسلامی زندگی می‌کند، مکلف به پیروی از قوانین آن است. اما ممکن به برخی گروهای مذهبی و قومی اندکی تخفیف داده شود. 

مولوی صدیق‌الله شاهین مسافر، قمندان امنیه طالبان برای بامیان گفت که در قانون شریعت اسلامی که بر تمام گروه‌های مذهبی و قومی تطبیق می‌شود سالانه از ده حصه یک آن عشر گرفته می‌شود. از امسال در برخی مناطق از جمله بامیان از 20 حصه یک آن اخذ می‌شود.

آقای مسافر گفت که پول نقد از کسی گرفته نمی‌شود و چنین دستوری در هیچ جایی داده نشده است.

قبل از این نیز، شورای علمای شیعه بامیان به جمع‌آوری عشر از سوی طالبان واکنش نشان داده بودند. مسولان این دفتر گفتند که عشر در فقه اهل تشییع برای حکومت اسلامی داده نمی‌شود و تنها ذکات برای افراد فقیر و مسایل عام‌المنفعه اختصاص دارد. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در چهارشنبه, 17 سنبله 1400 21:55
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران