دروازه ساختمان مقام ولایت دایکندی باز شد

توسط سلطان علی جوادی 26 سرطان, 1400 692 0

 وکلای معترض در شورای ولایتی دایکندی 3 روز قبل که دروازه ولایت را به دلیل معرفی نشدن جنرال مراد به عنوان والی این ولایت قفل زده بودند، فیصله کرده‌اند که در وضعیت حساس کنونی حکومت‌داری نباید مختل شود و امروز دوباره دروازه ولایت را باز کردند.

 

اما آنان تاکید دارند، مرادعلی مراد به عنوان والی دایکندی معرفی شود.

سبحان نایبی وکیل شورای ولایتی دایکندی گفت: با توجه به وضعیت بحرانی دایکندی و تهدیدات بلند امنیتی متوجه چندین ولسوالی دایکندی از طرف دشمنان مردم افغانستان است، به اساس جلسه داخلی وکلایی شورای ولایتی و پادرمیانی قوماندان امنیه، رئیس و معاون شورای علما، رئیس امنیت ملی، قوماندان هماهنگی و معاون اجتماعی ولایت دایکندی، تعطیل بودن بخش حکومتداری را به ضرر دایکندی دانسته، بخاطر پیشبرد امورات حکومتداری و رسیدگی به مشکلات مردم و کنترل وضعیت امنیتی در ساحات جنگی مصلحت به این شد وکلایی معترض دروازه ولایت را باز نمایند تا بخش حکومتداری طبق روال فعال شود.

وی افزود: وکلایی معترض به خواست برحق مردم دایکندی بر تطبیق حکم ریاست جمهوری و فرستادن جنرال مرادعلی مراد منحیث والی دایکندی به دولتمردان کشور تاکید نموده تا ولایت دایکندی از فقدان رهبری رهایی یافته و بر منازعه اخیر ولایت دایکندی نقطه پایان گذاشته شود.

با این حال، روز گذشته چهار تن از وکلای مردم دایکندی در پارلمان نیز طی نامه سرگشاده به رئیس جمهور غنی؛ خواهان آغاز به کار جنرال مراد به حیث والی دایکندی شدند.

در این نامه سرگشاده هر یک؛ محمد داوود سادات ناصری، علی اکبر جمشیدی، محمد ظفر صادقی و ریحانه آزاد مهر و امضا نموده و از رئیس جمهور خواسته اند، در شرایط فعلی ولایت دایکندی ایجاب می کند یک فرد خوشنام نظامی، مانند سترجنرال مرادعلی مراد در رهبری ولایت دایکندی قرار بگیرد تا خطرات و تهدیدات موجود را دفع و مردم را درحمایت از نظام منسجم سازد.

در این نامه آمده است، جنرال مرادعلی مراد یک شخص بی طرف و یک جنرال نظامی است که مورد حمایت همه مردم شریف ولایت دایکندی می باشد و همه طیف های اجتماعی از ایشان حمایت می کند و تطبیق نشدن حکم ریاست جمهوری بنا به ملحوظات سیاسی، اصل حاکمیت و اقتدار جمهوریت را زیر سوال خواهند برد.

از سوی دیگر، دفتر شورای ولایتی دایکندی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق نیز به جنجال های جاری دایکندی واکنش نشان داده و با صدرو اعلامیه‏ی گفته است: توافقات سیاسی مبنای شکل گیری نظام کنونی است و واضح می باشد که رعایت آن نیز عامل دوام ثبات خواهد بود و بنا از تمام بررگان سیاسی خواسته است که توافقات سیاسی را در نظر گرفته و از تلاش در جهت انحصار قدرت و امتیاز طلبی خود داری نمایند.

در این اعلامیه از خانم شهیدی به عنوان یک انسان پاک نفس یاد شده و آمده است وی در مدت کوتاه که به عنوان والی دایکندی فعالیت نموده و عموم مردم از کارکرد ایشان راضی بوده و اگر فرصت دوباره برای وی جهت اثبات لیاقت شان داده شود بهتر خواهد بود.

قرار بود، سه روز قبل جنرال مراد کارش را به حیث والی جدید دایکندی آغاز نماید وهوای پیمای حامل وی نیز به فضای دایکندی فرود آمد، اما به دلایل نا مشخص نشست نکرد ودوباره به طرف کابل برگشت.

منابع نزدیک به محمد محقق گفتند، دلیل برگشت هواپیمای حامل مرادعلی مراد از آسمان نیلی، مخالفت محمد محقق، مشاور ارشد رییس‌جمهور اشرف غنی در امور سیاسی و امنیتی با انتصاب او به‌عنوان والی دایکندی بوده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران