سه بانو دایکندی جایزه مقاله نویسی برتر را روی موضوع «کاهش خشونت علیه زنان» دریافت کردند

توسط احسان مهدوی 20 سرطان, 1400 554 0

مسئولان دفتر مشارکت ائتلاف منع خشونت علیه زنان در دایکندی که چندی قبل مسابقه مقاله نویسی را جهت کاهش خشونت علیه زنان و حضور فعال زنان در روند صلح دایر نموده بودند، امروز سه مقاله نویس برتر را تقدیر نمودند.

ریحانه شریفی، مسئول دفتر مشارکت در دایکندی گفت: این مسابقه که در سطح 34 ولایت دایر گردیده بود و در دایکندی 14 مقاله نویس در این رقابت اشتراک ورزیده بودند.

او هدف برگزاری این مسابقه را ترویج فرهنگ نویسندگی و آگاهی دهی در مورد اضرار خشونت علیه زنان بیان کرد.

از سوی هم حسین سیرت، رئیس اطلاعات و فرهنگ ولایت دایکندی بی‎سوادی را یکی از عوامل خشونت بیان کرده و نقش آموزش را در توانمند سازی انسان‎ها مهم دانست.

او مسئولیت مراکز آموزشی را شامل سه بخش؛ تربیت، تحقیق و رفع مشکلات اجتماع از طریق جوانان بیان کرد.

در همین حال محمدانور شهاب، رئیس شبکه جامعه مدنی از پیامدهای مخرب ازدواج‎های اجباری و زیر سن در افغانستان یادآوری کرده افزود: متأسفانه در طی 18 سال دادخواهی، هنوز این معضل پابرجاست.

با این حال نجیبه سجادی، یک تن از مقاله نویسان چالش‎ها فرارو زنان را شامل؛ قرائت های نادرستاز دین (زنان در اسلام جایگاه بالا دارد)، ازدواج‎های زودهنگام (فرصت های آموزشی را می‎گیرد)، عرف و عنعنات نادرست، مشکلات اقتصادی (فقر)، ناامنی ها و جنگ (وجود گروه های تروریستی) و پراکندگی جغرافیای برای رسیدن به مراکز آموزشی بیان کرد.

با این حال حبیبه شجاعی، مدیر ارتباطات و آگاهی عامه ریاست امور زنان دایکندی از ایجاد دو مراکز حمایوی و مشوره دهی برای زنان در سال جاری خبر داد.

او نبود واحدهای سومی در ولسوالی‎ها، نبود محکمه اختصاصی و نبود سارنوال منع خشونت را از جمله‎ی مشکلات زنان دایکندی بیان کرد.

قابل ذکر است، در این مسابقه، نجیبه سجادی، طیبه شریفی و ریحانه شریفی از میان 14 تن مقام های اول، دوم و سوم را در مقاله نویستی بدست آوردند.

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران