قضایایی خشونت علیه زنان در ولسوالی های دایکندی به شکل درست پیگیری نمی شود

توسط سلطان علی جوادی 20 سرطان, 1400 716 0

ریاست امور زنان و فعالان حقوق زن دایکندی از عدم پیگیری درست قضایایی خشونت علیه زنان در ولسوالی های این ولایت اظهار نگرانی می کنند. انان مدعی اند، بیشترین قضایای خشونت علیه زنان به شکل شفاف مورد تحقیق و بررسی قرار نگرفته و متضررین قضایا مورد حمایت قانونی قرار نمی گیرند.

پروانه 25 ساله یکی از قربانیان خشونت ها می باشد که جهت دادخواهی و بلند کردن صدایش از ولسوالی خدیر به مرکز ولایت دایکندی آمده است. او از برخورد نه چندان درست نهادهای امنیتی و کشفی در قسمت پیگیری دوسیه اش سخن می زند.

 این بانو می گوید، حدود 5 روز پیش از سوی شوهر و فامیل شوهرش مورد لت و کوب و توهین و تحقیر قرار گرفته اند و از خانه برون انداخته شده است.

وی مدعی هست، به قوماندانی امنیه ولسوالی خدیر عریضه ثبت نموده است، اما پرونده وی بنا به دخالت های بعضی افراد پیگیری نمی‏شود.

او می‏گوید، زنان در ولسوالی ها با انواع خشونت ها روبرو هستند و اکثریت آنها توانایی بلند کردن صدای شان به نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی را ندارند و متضررین قضایایی خشونت از سوی بعضی مسئولان نهادهای امنیتی، زورمندان و متنفذین مورد توهین و تحقیر قرار گرفته و منصرف از پیگیری قضایای شان می شوند.

 پروانه تنها قربانی خشونت ها نیست بلکه روزانه صدها بانو در نقاط مختلف این ولایت انواع خشونت ها را تجربه می کنند. سه روز  قبل، نیز یک بانوی 55 سال در ساحه نونورک ساحه مرکز ولایت دایکندی شب هنگام توسط ضربات چاقو شدیدا زخمی و فعلا در شفاخانه بستری می باشد.

فعالان مدنی و فعالان حقوق زن در دایکندی از نیز از عدم پیگیری درست قضایایی خشونت علیه زنان در ولسوالی های دور دست دایکندی اظهار نگرانی می نمایند. 

محمد دانش یکی از فعالان جامعه مدنی دایکندی می گوید، بیشتری از قضایایی خشونت علیه زنان در ولسوالی ها توسط نهادهای غیر رسمی به شکل سنتی حل و فصل شده و متضررین به حقوق شان نمی رسند و بلکه مرتکبین قضایا معافیت داده می شود.

او می گوید، زنان در ولسوالی های به دلیل عدم پیگیری درست قضایا توسط نهادهای نهادهای امنیتی و کشفی از درج عرایض خودداری می نماید ورنه خشونت ها علیه زنان در ولسوالی ها بیشتر اند.

با این حال، بی نظیر جعفری رئیس زنان دایکندی از افزایش قضایایی خشونت علیه زنان در این ولایت اظهار نگرانی می کند. او می‏گوید، در جریان 4 ماه سال روان 72 مورد قضیه خشونت علیه زنان ثبت این ریاست شده اند که 4 مورد آن قتل زنان می باشند. رئیس زنان دایکندی تاکید می ورزد، این آمار درعین زمان نسبت به سال های قبل افزایش چند درصدی را نشان می دهد.

بانو جعفری می افزاید: گرچند زنان در ولسوالی ها دایکندی به شکل نسبی به نهادهای امنیتی دسترسی دارد، اما قضایایی خشونت علیه زنان به شکل شفاف و درست رسیدگی صورت نگرفته و این قضایا از سوی نهادهای امنیتی بموقع پیگیری نمی شود.

رئیس زنان دایکندی نبود سارنوالی منع خشونت علیه زنان در ولسوالی ها ، فشارهای اجتماعی و فرهنگی، حاکم بودن عرف و عنعنات ناسپند و نبود وکلای مدافع و مساعد حقوقی را از دیگر چالش های عمده فراروی عدم پیگیری درست قضایای خشونت علیه زنان بیان می‎کند.

از سوی دیگر، محمد مجاهد مدیر عمومی مبارزه با جرایم قوماندانی امنیه دایکندی هیچگونه تعلل در پیگیری قضایا خشونت علیه زنان را نمی پذیرد، اما تاکید می کند، بعضی مواقع به دلیل از هم نپاشیدن خانواده ها نظر به خفت و شدت قضیه، روند پیگیری به شکل کند پیش می رود.

او می‎گوید، در جریان 4 ماه سال روان 41 مورد قضیه خشونت علیه زنان ثبت و از سوی این اداره پیگیری شده اند و تنها 29 قضیه آن به نهادهای عدلی و قضایی فرستاده و مابقی انصراف داده است.

فعالان حقوق زن دلایل افزایش خشونت علیه زنان را فقر و بیکاری، اعتیاد به موادمخدر، برخورد ناچندان درست با مرتکبین قضایا، حاکم بودن عرف و عنعنات ناپسند و بیسوادی را از دلایل افزایش خشونت علیه زنان بیان می کنند. آنان تاکید می ورزد، جهت بهبود وضعیت زنان باید سطح آگاهی مردم افزایش و کارهای اقتصادی جهت خودکفایی زنان روی دست گرفته شوند.

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در یکشنبه, 20 سرطان 1400 16:08
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران