اعلام حمایت جوانان،فرهنگیان و رسانه های دایکندی از پروسه صلح ‌‎‏

توسط خدیجه ابراهیمی 17 سرطان, 1400 423 0

جوانان، فرهنگیان و رسانه های دایکندی طی گردهمایی حمایت شان را ازپروسه صلح اعلام نمودند.

 محمدخان رضایی زاده نماینده زون مرکز در امور صلح می‎گوید:« در شرایط قرار داریم که کشور هر روز به طرف جنگ سوق داده می شود. دولت در این شرایط خواهان آتش بس است و وزارت دولت در امور صلح هدف دارد فرهنگ صلح و صلح سازی را در جامعه، و اذهان افراد نهادینه نماید».

وی می افزاید :جامعه زمانی از لحاظ اقتصادی و اجتماعی رشد خواهد نمود که درآن صلح و همدیگر پذیری حاکم باشد.

قربان علی انصاری معاون مالی واداری ولایت دایکندی می‏گوید:« تشدید جنگ در افغانستان نشان دهنده آن است که گروه طالبان خواهان صلح نیستند و این گروه یا به صورت مستقیم در جنگ افغانستان نقش دارند ویا زمینه را برای جنگ دراین کشورفراهم می نمایند».

وی افزود: گروه طالبان به حمایت و دستوری کشور ها منطقه جنگ را درافغانستان تشدید‎‎می بخشند و استراتیژی گروه طالبان ‏ظلم، خشونت و کشتار می باشند.

 معاون ولایت ضافه نمود:سقوط بعضی ولسوالی ها تاثیر جنگ روانی بود. وی امیدواراست رسانه ها افکارعمومی را به صورت درست جهت دهند و مردم تحت تاثیر جنگ روانی قرار نگیرد. 

فاطمه اکبری معاون اجتماعی و اقتصادی ولایت می‎گوید:صلح درافغانستان به جاده یک طرف تبدیل شده و تنها مردم برای بوجود آوردن صلح قربانی می دهند وگروه طالبان  به این قربانی دادن های مردم احترام نگذاشته و همواره جنگ را تشدید نموده اند.

وی افزود :مردم دیگر نخواهند گذاشت نظام تاریک طالبان باری دیگر بر مردم حاکم گردد، و اگر لازم باشد در مقابله با این گروه  زنان  نیزسلاح بر خواهند داشت.

از سوی دیگر غیرت‎علی جواهری وکیل شورای ولایتی می‎گوید: صلح با شعار تامین نمی شود، بلکه صلح را باید از عبور از مجرای جنگ جستجوکرد.

وی از نیروهای امنیتی تقاضا نمود که تدابیر را برای پاک سازی مناطق که در دست گروه طالبان سقوط نموده روی دست گیرد تا زمینه برای برگشت مهاجران فراهم گردد.

محمد انور شهاب به نماینده گی ازرسانه گفت :مسولیت رسانه ها در قبال تامین صلح؛ اطلاع رسانی، بی طرفی، واقع بینی یاصداقت می باشد.

او افزود: رسانه ها وظیفه دارند وضعیت جامعه را بررسی و اطلاع رسانی نموده و برنامه های آموزشی را با عناوین صلح تهیه و برای مردم نشر نمایند.

بااین حال، محمد حسین سیرت رئیس اطلاعات و فرهنگ عوامل و مشکلات فراروی صلح در کشور را نبود هماهنگی داخلی و دخالت کشور های خارجی بیان داشت. او گفت: بیگانگان با اجیر گرفتن عده ای بنام طالب معضلات را در کشورما بوجود آورده اند.

وی افزود: دشمنان کشور غافل از این که مردم با آگاهی واراده ای قوی برخواسته ونخواهد گذاشت به اهداف شان برسند.

قابل ذکراست، بیشتر از دوسال می شود گفتگوهای بین الافغانی صلح میان دولت افغانستان و گروه طالبان به شکل پراکنده و موقتی در جریان بوده است، اما تا اکنون کدام دریچه ای از این طریق برای کاهش خشونت ها بوجود نیامده بلکه هر روزه دامنه‏ی نا امنی ها در کشور افزایش و باورمندی مردم به صلح رو به کاهش می باشند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران