شیوع موج سوم کرونا؛ ظرفیت شفاخانه 20 بستر درمان کرونا در بامیان دو برابر شد

توسط مسعود اختیاری 10 سرطان, 1400 470 0

مسئولان صحی در بامیان می‌گویند که تشکیل شفاخانه 20 بستر درمان کوید-19 این ولایت به 40 بستر افزایش یافته است. ایوب ناصری، رئیس صحت عامه بامیان در یک گفتگویی با رادیو نسیم گفت که «خوشبختانه رهبری وزارت صحت عامه به درخواست ما جواب مثبت داده و تشکیل 20 بستر شفاخانه کرونا به 40 بستر افزایش یافته است.» آقای ناصری، پنج‌شنبه هفته گذشته گفت که روند استخدام کارمندان مورد نیاز در اوایل هفته پیش‌رو تکمیل خواهد شد. 

با این حال، رئیس صحت عامه بامیان گفت که هم اکنون شیوع ویروس کرونا در این ولایت به «حالت حاد» رسیده است. او گفت که علایم نوع هندی کرونا وافر وجود دارد و ویروس در بامیان خانه به خانه رسیده است. ایوب ناصری افزود که هم اکنون تمام بسترها پر است و در مجموع 50 مریض در شفاخانه درمان کوید-19 و 40 تن دیگر در شفاخانه ولایتی بستر هستند. 

آقای ناصری گفت که هنوز مشکل کمبود آکسیجن رفع نشده است و با انتقاد از دفتر آغا خان افزود که این دفتر یک ماه پیشتر باید دستگاه تولید آکسیجن را در بامیان فعال می‌کرد. اما تا هنوز فعال نشده است. او افزود که تا حالا 20 پایه کوچک دستگاه تولید آکسیجن و 75 بالون آکسیجن از وزارت صحت عامه فرستاده شده است. 

طبق قراردادی که میان دفتر آغا خان و موسسه تحرک، نهادهای تطبیق کننده خدمات صحی در بامیان و دایکندی انجام شده است، روزانه 25 بالون آکسیجن از ولایت دایکندی به بامیان فرستاده می‌شود.

قبل از این فعالان مدنی بامیان نیز از کمبود آکسیجن، کارمند و بستر در شفاخانه و کلینیک‌های درمان کوید-19 این ولایت شدیدا ابراز نگرانی کرده بودند.

هنوز تشکیلات شفاخانه حوزه‌ای بامیان نهایی نشده است

ایوب ناصری رئیس صحت عامه بامیان تایید می‌کند که روند حوزه‎ای شدن شفاخانه ولایتی هنوز نهایی نشده است. آقای ناصری گفت که این کار به دلیل وجود آمدن سکتگی در رهبری ریاست صحت عامه به تعلیق افتاد. 

اشاره آقای ناصری به قضیه‌‎ای است که سال گذشته کارمندان امنیت ملی او را به اتهام اختلاس و سواستفاده از صلاحیت وظیفوی بازداشت کردند. اما بعدا آقای ناصری از محکمه برائت گرفت و آزاد شد. 

با این حال، آقای ناصری می‌گوید که تشکیل حوزه‌‌ای شدن شفاخانه ولایتی در سال پیش رو گنجانیده شده است و وزارت صحت عامه طرح آن را به ریاست جمهوری برای منظور شدن فرستاده است. او گفت که امیدوار است «در تشکیلات 1400 منظور شود و در داخل تشکیلات ریاست صحت عامه بیاید.»

موضوع دیگر، عدم پایان کار شفاخانه تخصصی امام خمینی، معروف به شفاخانه ایرانی‌ها در بامیان است. آقا ایوب ناصری در این مورد می‌گوید که کار حدود 80 درصد پیشرفت دارد و امسال یا سال آینده عرضه خدمات در این شفاخانه آغاز خواهد شد. اما آقای ناصری می‌گوید که اعمار شفاخانه تخصصی امام خمینی، کار بسیار تخنیکی و مسلکی است و زمان زیاد نیاز دارد. به قول او پروزه جات اعمار این شفاخانه در داخل افغانستان و برخی مواقع هم حتی در داخل ایران یافت نمی‌شود.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در پنج شنبه, 10 سرطان 1400 11:51
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران