شورای ولایتی: اداره محلی دایکندی در رسیدگی به بیجا شدگان پاتو کوتاهی می‏کند

توسط سلطانعلی جوادی 31 جوزا, 1400 1031 0

اعضای شورای ولایتی دایکندی می گویند، با  آنکه چند روز از آواره شدن باشندگان ولسوالی پاتو دایکندی می‏گذرد، اما اداره محلی دایکندی تا اکنون اقدامات اولیه را جهت رسیدگی به بیجا شدگان انجام نداده اند.

غیرت علی جواهری وکیل شورای ولایتی دایکندی می گوید، در اثر بی توجهی و ضعف مدیریت اداره ملحی دایکندی قریه سرتگاب ولسوالی پاتو به دست طالبان سقوط نمود و همه باشندگان این قریه به قخور و ولسوالی‏های کیتی و کجران و مرکز ولایت بیجا شدند. 

او گفت: اداره محلی تا اکنون جهت رسیدگی به این بیجا شدگان اقدامات اولیه و لازم را انجام نداده است.

وی افزود: چند روز قبل، کمیته حالت اضطرار فیصله نموده بود  بزودی یک مقدار موادغذایی به بیجا شدگان در ولسوالی‏های کیتی، کجران و قریه قخور ولسوالی پاتو فرستاده و به آسیب دیدگان توزیع شوند، اما تا اکنون این کار صورت نگرفته و این تعلل حکومت بیانگر ضعف مدیریت آنها می باشد.

اعضای شورای ولایتی دایکندی می‏گویند، حتی اداره محلی دایکندی در مرکز ولایت برای شماری از اندک خانواده‏های که به اینجا پناه آورده اند، مکان موقت جهت بودوباش تهیه نکرده بلکه آن ها در مساجد و خانواده های مردم مرکز ولایت بسر می برند.

با این حال، بیجا شدگان از عدم توجه اداره محلی دایکندی به شدت کرده و عفلت وظیفوی و عدم تجهیز خیزش های مردمی را عامل سقوط قریه سرتگاب به دست طالبان عنوان می کنند.

آنان می گویند، اگر حکومت برای بیجا شدگان کمک های اولیه فراهم کرده نمی تواند هر چه زود عملیات تصفیوی در قریه سرتگاب آغاز و زمینه برگشت آنان را فراهم نمایند.

طبق آمارهای اولیه نهادهای ذیربط تا اکنون نزدیک به دو هزار خانواده از مناطق سرتگاب، سهور، اسپرمی و بیری به دلیل جنگ ونا امنی بیجا شده اند.

با این حال، اسدالله سروی رئیس مبارزه با حوادث طبیعی دایکندی می گوید، کمک های حالت اظطرار امروز جهت رسیدگی به آواره شدگان پاتو به ولسوالی کیتی و قخور ولسوالی پاتو فرستاده شده اند.

او گفت: یک تعداد خانواده های که درمرکز ولایت پناه آورده اند نیز برای شان کمک توزیع شده اند.

سروری افزود: به دلیل شناسایی مستحقین واقعی روند خدمت رسانی برای بیجا شدگان به کندی پیش می رود، اما این ریاست و موسسات همکار متعهد به کمک رسانی برای بیجا شدگان واقعی می باشند.

قابل ذکر است، درگیری ها میان نیروهای امنیتی با پشتیبانی خیزش های مردمی با گروه طالبان وارد یازده همین روز شد، اما اداره محلی تا اکنون جهت مهار این نا امنی ها اقدام نکرده است و دوام این درگیری ها نگرانی های جدی را میان مردم به بار آورده اند.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران