نگرانی فعالان مدنی بامیان از کمبود بستر، آکسیجن و پرسونل در شفاخانه درمان کرونا 

توسط مسعود اختیاری 26 جوزا, 1400 405 0

شمار از فعالان مدنی بامیان از کمبود امکانات، بستر و آکسیجن در شفاخانه درمان کوید-19 همزمان با افزایش شمار مبتلایان به کرونا در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند. 

این فعالان مدنی بامیان به روز دوشنبه، 24 جوزا در یک نشست مطبوعاتی گفتند که نتایج نظارت آنها از وضعیت شفاخانه کوید-19 نشان می‌دهد که مراکز صحی با چالش‌های جدی روبرو است. 

امیر کوثری، یکی از این فعالان مدنی باور دارد که از وضعیت موج اول کرونا به اندازه کافی درس گرفته نشده است. آقای کوثری گفت که خلاف انتظار، در این موج امکانات و بسترها افزایش نیافته و به ولسوالی‌ها توجه نشده است. 

قدیر شهاب، یک فعال مدنی دیگر نیز گفت که اگر چالش‌ها در مراکز درمان کوید-19 رفع نشود، شاهد فاجعه خواهیم بود. آقای شهاب می‌گوید که بررسی آنها نشان می‌دهد که در حال حاضر، در شفاخانه‌ی که بیست بستر است، دو برابر ظرفیت آن بیمار بستری شده است. به باور او، این تعداد بستر به هیچ صورت کفایت وضعیت کنونی را نمی‌کند. 

منصوره واثق، نیز می‌گوید که شفاخانه کوید-19 بامیان با کمبود پرسونل روبروست. بانو واثق افزود که در این شفاخانه بیمارانی از ولایت‎های دایکندی، غور و پروان مراجعه می‌کنند و رسیدگی به همه آنان با توجه به کمبود بستر بسیار دشوار است. او خواهان توجه حکومت مرکزی به این چالش‌ها در مراکز صحی بامیان شد. 

امین دانشیار، یک فعال مدنی دیگر که برای نظارت از وضعیت مراکز صحی به شمار از ولسوالی‌های بامیان رفته است، می‌گوید که چالش ولسوالی‌ها بسیار جدی‌تر است. به باور او، به ولسوالی مسئولان صحی بسیار کم توجه‌اند.

مسئولان شفاخانه کوید-19 با تایید این چالش‌ها می‌گویند که تلاش هستند چاره‌ای بیابند. داکتر حسین علی مستمندیار مسئول شفاخانه درمان کرونا در بامیان می‌گوید که با تیم‌های سیار در ولسوالی‌ها به بیماران کرونایی رسیدگی می‎کنند. آقای مستمندیار گفت که در حال حاضر، کمبود آکسیجن را از ولایت‌های ننگرهار و دایکندی مرفوع کرده‌اند. 

از شیوع موج سوم کرونا تا اکنون در بامیان، شش نفر در نتیجه ابتلای به آن فوت کرده‌اند. مسولان صحی می‌گویند که موج سوم کرونا به مراتب خطرناک‌تر از موج‌ دوره‌های قبل است و اگر مردم نکات صحی را رعایت نکنند، وضعیت از کنترل خارج خواهد شد. 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران