یونما: دسترسی خبرنگاران دایکندی به معلومات بهبود یابد

توسط سلطان علی جوادی 12 جوزا, 1400 451 0

  جلسه مشترک میان خبرنگاران و مسئولان اداره محلی دایکندی به منظور شناسایی مشکلات خبرنگاران و چالش های فراروی کاری آن ها در مرکز ولایت دایکندی به ابتکار دفتر هئیت سازمان ملل متحد( یونما) برگزار شده بود، مسئولان یونما از افزایش ترور

خبرنگاران در افغانستان و کند شدن روند دسترسی به اطلاعات اظهار نگرانی نمودند.

 محمدخان مقصودی نماینده دفتر یونما هدف برگزاری این جلسه را شناسایی مشکلات خبرنگاران دایکندی، فعالان جامعه مدنی، مدافعان حقوق بشر و ایجاد هماهمگی با نهادهای دولتی دایکندی بیان نمود.

او گفت: در این اواخر ترورهای هدفمند خبرنگاران و افراد فعال جامعه در کشور افزایش یافته است که باعث نگرانی دفتر یونما و مردم افغانستان شده است.

مقصودی در این برنامه روی روند بهبود حق دسترسی خبرنگاران به اطلاعات نیز صحبت کرده گفت: دسترسی به اطلاعات یکی از مصادیق حقوق بشری می باشد و هر شهروند حق دارد که به اطلاعاتی که  نزد ادارات دولتی وجود دارند در چارچوب قانون دسترسی داشته باشند، اما خبرنگاران در این اواخر از کند شدن روند دسترسی به اطلاعات شکایت دارند.

وی افزود: قوانین ملی و بین المللی حکومت را مکلف ساخته اند در راستایی بهبود روند دسترسی به اطلاعات گام های جدی را بردارند. 

آقای مقصودی نیز از اداره محلی دایکندی خواست که با توجه به وضعیت شکننده امنیتی تدابیر لازم را روی تامین امنیت خبرنگاران این ولایت و بهبود روند دسترسی خبرنگاران به اطلاعات روی دست گیرد.

با حال، لطیفه موسوی یکی از خبرنگاران دایکندی عدم دسترسی به موقع خبرنگاران به اطلاعات، نبود سخنگوی در اداره ولایت دایکندی، عدم پیگیری درست قضایایی خشونت علیه خبرنگاران، نبود برنامه های آموزشی برای ارتقا ظرفیت خبرنگاران و وضعیت بد مالی رسانه ها زا از چالش های عمده فراروی کار خبرنگاری این ولایت بیان داشت.

از سوی دیگر، فاطمه اکبری معاون اجتماعی و اقتصادی ولایت دایکندی گفت: ادارات دولتی مکلف هستند که با توجه به قوانین و مقررات از رسانه ها و کار خبرنگاری حمایت نمایند. 

او آزادی بیان و حق دسترسی خبرنگاران به اطلاعات را یکی از مولفه های حکومتداری خوب بیان داشت. 

او گفت: اداره محلی دایکندی با خبرنگاران در چارچوب قانون همکار می‏باشد و نیز در قسمت تامین امنیت آنها متعهد هست.

در عین حال، رضا اسلمی رئیس امنیت ملی دایکندی و محمدمجاهد مدیر جنایی قوماندانی امنیه دایکندی از تامین امنیت خبرنگاران دایکندی اطمینان داده گفتند، آنها پلان ها و تدابیر مشخص را جهت تامین امنیت خبرنگاران روی دست دارند و همچنان در قسمت روند دسترسی به اطلاعات نیز با خبرنگاران همکار خواهند بود.

با این حال، خبرنگاران دایکندی می گویند، مقام های محلی دایکندی همواره وعده های نرم وچرب ها را برای بهبود دسترسی خبرنگاران به اطلاعات تحویل رسانه ها و خبرنگاران داده اند، اما در عرصه عمل چیز دیگری است.

خبرنگارن تاکید می ورزد: به هر میزانی که رسانه های قوی داشته باشیم، جامعه آگاه و مسئولان مسئولیت پذیر خواهیم داشت، این عمل زمانی تحقق می یابد که روند دسترسی به اطلاعات بهبود یابند.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران