ریاست اقتصاد دایکندی: میزان مصرف بودجه انکشافی صفر است

توسط سلطان علی جوادی 28 ثور, 1400 261 0

پنج ماه از سال مالی ۱۴۰۰ می‌گذرد، اما مسئولان در ریاست اقتصاد دایکندی می‏گویند، میزان مصرف بودجه انکشافی ولایت دایکندی تا اکنون صفر است.

عوض‌علی پویا رئیس اقتصاد دایکندی گفت: بودجه انکشافی ولایت دایکندی بالغ بر ۱ میلیارد و ۳۱۷ میلیون افغانی می‏باشد که در قالب۷۳ پروژه انکشافی تطبیق می‏شود.

او افزود: تا اکنون مصرف بودجه انکشافی ولایت دایکندی صفر می‌باشد. 

رئیس اقتصاد علاوه نمود: از پروژه‌های انکشافی؛ ۹ پروژه متوقف، ۳۸ پروژه در حال تدارکات و ۲۶ پروژه دیگر در حال تطبیق اند.

  او تأکید کرد، از پروژه‌های جدید سال مالی ۱۴۰۰ هیچ پروژه‌ی آغاز نشده، بلکه پروژه‌های که در حال تطبیق اند از سال‌های گذشته می‏باشند.

رئیس اقتصاد دایکندی دلایل عدم مصرف بودجه انکشافی را متوقف بودن شماری از پروژه‌ها، درحال تدارک بودن اکثریت پروژه‏ها و عدم پیشرفت فزیکی تعدادی از پروژه‌ها عنوان نمود.

در همین حال، غیرت علی جواهری وکیل شورای ولایتی دایکندی تخصیص بودجه انکشافی برای ولایت دایکندی از سوی حکومت مرکزی را ظالمانه خوانده می‌گوید:« بودجه انکشافی دایکندی مثل خیرات می‌باشد، نه یک حق».

او از متوقف بودن و عدم آغاز شماری از پروژه‌های انکشافی شکایت داشته می‏گوید، ادارات مسئول دایکندی باید در راستایی عملی سازی پروژه‌های انکشافی شان گام‌های اساسی بردارند.

جواهری تاکید ورزید، مسئولان ادارات محلی دایکندی نیز در قسمت انکشاف متوزان در ولسوالی های دایکندی توجه داشته و عدالت اجتماعی را مدنظر بگیرند.

با این حال، فعالان مدنی دایکندی ضعف مدیریت در رهبری ولایت دایکندی، نداشتن طرح و پلان منظم جهت نظارت از پروژه ها از سوی ادارات مسئول و عدم حس مسئولیت پذیری از سوی مقام های محلی را از دلایل عدم آغاز پروژه ها و مصرف بوجه بیان می کنند.

آنان می گویند، عدم مصرف بودجه انکشافی دایکندی برای نخستین بار نیست که به مصرف نمی رسد بلکه هر ساله بودجه انکشافی این ولایت برگشت داده می شود.

فعالان مدنی تاکید می ورزد، اداره محلی باید در راستایی مصرف و آغاز پروژه های انکشافی در مرکز کشور دادخواهی نمایند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران