اقشار مختلف مردم دایکندی کشتار دانش‏ آموزان مکتب سیدالشهدا کابل را محکوم کردند

شورای ولایتی و شبکه جامعه مدنی دایکندی با برگزاری نشست خبری حمله بالای مکتب سیدالشهدا غرب کابل را محکوم کرده و از حکومت افغانستان و جامعه جهانی خواستند تا عاملان این رویداد خونین را شناسایی و آنها را مجازات کنند.

غیرت علی جواهری عضو شورای ولایتی دایکندی طالبان را دشمنان انسانیت و ملت خواند که همه روزه دامنه جنگ را وسعت می‎بخشند.

او گفت: این گروه با حمله بر مکتب سیدالشهدا و قربانی کردن کودکان بی‎گناه نشان دادند که دشمن روشنایی و معرفت اند.

جواهری افزود: چنین حملات نمی‎توانند مسیر علم و روشنایی مردم را خاموش کنند بلکه راه آنها از قبل مصمم تر ادامه خواهد یافت.

از سوی هم، میرزا حسنی، نماینده شبکه جامعه مدنی دایکندی وضعیت امنیتی افغانستان را نگران کننده توصیف کرده و حمله 18 ثور در غرب کابل را تکان دهنده خواند.

وی گفت: قبل از این بهانه طالبان خروج نیروهای خارجی از افغانستان بود اما با شهید ساختن اطفال بی‏گناه نشان دادند که به هیچ اصول و ارزشی پابند نیستند و صلح با چنین گروهی جفا در حق ملت خواهد بود.

با این حال در قطع نامه‎ی شورای ولایتی و شبکه جامعه مدنی دایکندی که توسط دوست علی وفا، دیگر عضو شبکه جامعه مدنی به خوانش گرفته شد از حکومت افغانستان خواسته شد که موضع خود را مشخص کرده و برای سرکوب گروه های حراس افگن اقدام عملی نمایند.

در این قطع نامه از حکومت افغانستان خواسته شد که عاملان این حادثه تروریستی را شناسایی و به پنجه قانون بسپارند و همچنان سازمان ملل نیز باید گروه تروریستی طالبان را به عنوان ناقضین حقوق بشر در دادگاه بین المللی لاهه بکشانند.

از سوی دیگر، حلقه کتابخوانی و فرهنگی ریاست اطلاعات وفرهنگ دایکندی نیز به منظور التحااف دعا به روح شهدا مکتب سید الشهدا غرب کابل و و اعلام همدردی با خانواده آنها، مراسم ختم قرآن شریف را برگزار نمود.

محمدحسین سیرت رئیس اطلاعات و فرهنگ دایکندی حمله بر دانش‏‎آموزان مکتب الشهدا را حمله بر کاروان دانایی و آگاهی خوانده و این رویداد را یک جنایت ضدبشری عنوان کرد. او گفت: گروه طالبان با این عملکرد‎های شان نمی توانند، مانع پیشرفت مردم ما درعرصه علم ودانش گردد.

در عین حال، شماری از ورزشکاران دایکندی نیز شب گذشته در مرکز ولایت دایکندی نسبت به یاد بود از شهدا دانش‌آموزان مکتب سیدالشهدا غرب کابل و غم‌شریکی با بازماندگان آن‌ها محفل شمع‌افروزی برگزار نموده و این رویداد را یک جنایت ضد بشری ونسل کشی خواندند.

این ورزشکاران از نهادهای ملی وبین المللی خواستند این رویداد را به گونه بی‌طرفانه مورد بررسی قرار دهند.

 ورزشکاران دایکندی از گروه‌طالبان نیز خواستند، دست از جنگ، وحشت ودهشت و انفجار و انتحار برداشته و تن به صلح دهند و حالا با خروج نیروهای خارجی هیچ بهانه‌ای برای ادامه جنگ ندارد.

به تاریخ 18 ثور حوالی ساعت 4:30 عصر انفجاری در نزدیکی مکتب سیدالشهدا واقع در دشت برچی کابل رخ داد که در نتیجه آن 63 تن از دانش آموزان این مکتب شهید و بیش از 150 تن دیگر زخمی گردیدند. قابل ذکر است که اکثر از قربانیان حادثه را دختران متعلم تشکیل می‎دهند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران