سیلاب خسارات مالی و جانی در ولایات بامیان و دایکندی برجای گذاشته اند

توسط سلطان علی جوادی 13 ثور, 1400 661 0

 مسئولان محلی ولایات دایکندی و بامیان به شبکه رادیو نسیم می‏گویند، در اثر بارندگی و سرازیر شدن سیلاب در شماری از ولسوالی های این دو ولایت خسارات مالی و جانی برای مردم وارد شده اند.

عقیله فطرت مدیر ارزیابی و خسارات ریاست مبارزه با حوادث طبیعی ولایت دایکندی می‏گوید، طی دو روز اخیر در بعضی قریه‏جات  ولسوالی های اشترلی و شهرستان این ولایت سیلاب سرازیر شده اند.

او گفت: این سیلاب در 10 قریه ولسوالی اشترلی سرازیر شده اند که در پی آن؛ یک مرد جان باخته، 2 هزار اصله نهال مثمر، 3300 اصله نهال غیر مثمر، 150 جریب زمین، 50 کاریز آب، 10 حلقه چاه آب، 95 کیلومتر جوی، 82 ذخیره آب و 220 کیلومتر راه مواصلاتی به طور کلی و قسما تخریب شده اند.

او علاوه نمود: سیلاب در ولسوالی شهرستان نیز خسارات مالی را در پی داشته اند که طبق گزارش های اولیه؛ 25 جریب زمین، 8 کیلومتر سرک فرعی، 15 حلقه چاه آب و 500 متر جوی تخریب شده اند.

بانو فطرت تاکید کرد، این آمارها ابتدایی بوده و امکان تغییر وجود دارد.  او گفت: در ولسوالی های  دیگر دایکندی تا اکنون کدام خسارات ناشی از سیلاب ها گزاراش نشده اند.

با این حال، اقبال جوادی رئیس مبارزه با حوادث طبیعی ولایت بامیان به شبکه رادیو نسیم گفت: از دو روز بدینسو در اثر بارندگی و سرازیر شدن سیلاب در 5 ولسوالی بامیان خسارات مالی برای مردم وارد شده اند و تلفات جانی در پی ندارد.

او گفت: این سیلاب در ولسوالی های «ورس، سیغان، پنجاب، یکه ولنگ و کهمرد» سرازیر شده است.

آقای جوادی افزود: بر اساس گزارش‏های ابتدایی در پی این سیلاب؛ 30 باب منزل مسکونی، 100 جریب زمین و اشجار، 60 کیلومتر کانال آب و 50 کیلومتر سرک و سایر تاسسیات به طور کلی و قسما تخریب شده اند.

او علاوه نمود: 115 راس مواشی بز و گوسنفند نیز تلف شده است.

از سوی دیگر، مومن حسینی یکی از باشندگان ولسوالی اشترلی دایکندی می‏گوید، سیلاب دیشب خسارات هنگفتی مالی را برجای گذاشته اند.

او می گوید، با آنکه در سال روان خشکسالی داشته های زراعتی این مردم را از بین بردند و اندک زراعتی که باقی مانده بودند، سیلاب همه تخریب کردند. وی از اداره محلی و نهادهای مسئول می خواهد توجه فوری به مردم ولسوالی اشترلی داشته باشد ورنه فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

قابل ذکر است، روز گذشته کمیته حالت اضطرار ولایت دایکندی با برگزاری گفتمانِ تحت عنوان «مدیریت خشک‎‎‎‎‎‎سالی» از رخ دادن فاجعه انسانی با متضرر شدن 649 هزار تن بر اثر خشک‎‎‎‎‎‎‎‎سالی در سال 1400 خبر داد.

بر اساس تحقیقات که از سوی ریاست مبارزه با حوادث طبیعی ولایت دایکندی صورت گرفته است، بیش از 84 درصد نفوس این ولایت از خشک سالی متضرر خواهند شد.

آگاهان محیط زیستی پدیده خشکسالی و بارندگی‏های بی موقع را از دلایل و تاثیرات تغییر اقلیم بیان می کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران