با گذشت 7 سال؛ چرا تعمیر لیسه پیتاب لرگر ولسوالی شهرستان ساخته نمی ‏شود؟

توسط سلطان علی جوادی 13 ثور, 1400 722 0

شماری از باشندگان پیتاب لرگر ولسوالی شهرستان دایکندی به شکبه رادیو نسیم می‏ گویند: قرار بود ساخت تعمیر لیسه شان در سال 1393 آغاز شود، اما با گذشت 7 سال تا اکنون از ساخت آن خبری نیست بلکه جای تعمیر چندین بار تغییر کرده است.

غلام حسین یکی از باشندگان پیتاب سفلی لرگر ولسوالی شهرستان می‏ گوید، هیئت مرکب از ریاست معارف، اداره ولسوالی و بزرگان قریه ‎جات پیتاب سفلی و علیا به توافق‏ هم مکان تعمیر را در سایه «بغلک» تعیین و در سال 1393 از سوی ادارات مسئول استملاک شد.

 او توافق نامه را نشان می‏دهد که در سال 1389 میان اهالی پیتاب سفلا و علیا صورت گرفته که آمده است:« ما اهالی پیتاب سفلا و علیا لرگر شهرستان به جای تعمیر یک باب مکتب واقع در بغلک پشت خانه غلام حیدر توافق کرده ایم و اگر در آینده کدام تعلل و تخلف نماییم مسئول و مجرم می‏باشیم.»

غلام حسین می‏ گوید، یک تعداد از باشندگان پیتاب علیا بعد از چند مدتی دست به اعتراض زده و خواهان تغییر جای مکتب شدند که بالاخره در سال 1398 با پادرمیانی ولسوال آن زمان آقای ضامن علی پویا مردم دو قریه اختیار را به ولسوال دادند یک مکان مناسب را برای جای تعمیر مکتب انتخاب نماید که وی کوتل «قفزار» را تعیین و دو طرف رضایت دادند و توافق کتبی نیز موجود هست، اما رئیس معارف در یک سفری به پیتاب لرگر داشته و یک مکان سومی را برای تعمیر مکتب پیشنهاد کرده که با مخالفت مردم پیتاب سفلی روبرو شده است.

تقی یکی دیگر از باشندگان پیتاب لرگر می‎ گوید، در پیتاب سفلی 90 خانواده زندگی می‏کنند و حدود 150 دانش آموز دارد، اما با گذشت 3 سال از درس خواندن محروم شده اند.

او اداره محلی دایکندی می خواهد، یک هئیت با صلاحیت را جهت بررسی ساحه و تعیین موقعیت تعمیر مکتب به ساحه فرستاده دیگر با سرنوتشت دانش آموزان بازی نکنند.

با این حال، ذکریا هاشمی معاون شورای ولایتی دایکندی مشکلات پیش آمده را پذیرفته می‏گوید، عرایض متعدد از باشندگان پیتاب سفلی لرگر ولسوالی شهرستان را دریافت کرده و این عرایض را به ارگان‏های مربوط ارجاع داده اند، اما ادارات مسئول در قسمت معضل پیش آمده کوتاهی نموده و هئیت حقیقت یاب را به ساحه نفرستاده اند، بلکه از پشت میز فیصله ها را صادر نمودند که با مخالفت مردم روبرو می‎شود.

با این حال، رحمت الله سیرت رئیس معارف دایکندی عدم ساخت تعمیر لیسه پیتاب لرگر ولسوالی شهرستان را وجود مشکلات اجتماعی میان مردم بیان می‎ کند.

 او می‎ گوید، ولسوال شهرستان بدون هماهنگی ریاست معارف جای تعمیر مکتب را از ساحه اولی به دومی تغییر داده که ساحه دومی جای مناسب برای تعمیر مکتب نبود و انجیران شهرسازی و ریاست معارف مخالف آن بودند و مکان سومی را در ساحه «راه نرمک» واقع پیتاب علیا پیشنهاد کردند.

رئیس معارف افزود: ساحه «راه نرمک» جای مناسب برای ساخت مکتب می‏ باشد چون؛ برای مردم قریه سومی بنام «الک کرمزار» هم مناسب است و نیز جلسه اداری آن را تصویب کرده است.

رئیس معارف علاوه نمود: از جلسه اداری خواسته است که هیئت مجدد را جهت حل این معضل به ساحه بفرستد، اما موافقت نکرده است.

رئیس معارف دایکندی تایید می‏کند، دخالت های بعضی سیاسیون نیز مانع تطبیق این پروژه شده است، اما از آن افراد نام نمی برد.

با این حال، شماری از دانش آموزان به شبکه رادیو می گویند، نزدیک به سه سال هست که به دلیل دوری راه و نداشتن مکتب و معلم از درس شان محروم مانده اند.

 این دانش آموزان از ریاست معارف می خواهند، به این معضل پایان داده و دیگر با سرنوشت دانش‏آموزان بازی صورت نگیرند.

باشندگان قریه پیتاب سفلی می‏گویند، زمین این مکتب حدود 10 جریب می باشد که از سوی مردم به ریاست معارف اهدا شده است و ساحه نیز برای ساخت تعمیر مکتب با مبلغ 8 صد هزار افغانی هموارکاری گردیده است، اما مقامات همه این موارد را نادیده گرفته و با سرنوشت اولادهای ما بازی می‏کنند.

 

 

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 ثور 1400 12:15
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران