هشدار از فاجعه انسانی؛ بیش از 649 هزار تن در دایکندی در معرض خطر خشک‎‎‎‎‎‎‎سالی قرار دارند

 

کمیته حالت اضطرار ولایت دایکندی با برگزاری گفتمانِ تحت عنوان «مدیریت خشک‎‎‎‎‎‎سالی» از رخ دادن فاجعه انسانی با متضرر شدن 649 هزار تن بر اثر خشک‎‎‎‎‎‎‎‎سالی در سال 1400 خبر داد.

بر اساس تحقیقات که از سوی ریاست مبارزه با حوادث طبیعی ولایت دایکندی صورت گرفته است، بیش از 84 درصد نفوس این ولایت از خشک سالی متضرر خواهند شد.

اسدالله سروری، رئیس مبارزه با حوادث طبیعی با ارائه پریزنتیشن گفت: از 765 هزار و 534 تن نفوس دایکندی، 649 هزار در معرض آسیب پذیری از خشک سالی قرار دارند که بر اساس این آمار از 2784 قریه ‎ 834 قریه در معرض آسیب جدی خواهند بود.

او گفت: مجموع فامیل های مستحق که در پلان کمک های بشری در دایکندی تعیین شده‎‎‎‎‎‎اند شامل؛ بیش از 108 هزار خواهند بود.

بر اساس گفته های سروری، برعلاوه انسان ها، 807 هزار و 637 رأس مواشی نیز بر اثر خشک سالی با کمبود علوفه مواجه خواهند شد.

او همچنان گفت: 110 پروژه اعمار واترشیت ها و 500 پروژه در بخش ترمیم، حفر و اعمار کاریزها شامل نیازمندی‏‎‎‎‎‎های جدی این ولایت است.

در همین حال رشیده شهیدی، والی دایکندی هشدار می‎‎‎‎‎دهد که اگر کشورهای بیرونی به دایکندی توجه نکنند، در این ولایت فاجعه انسانی رخ خواهد داد.

او از موسسات داخلی و بیرونی و کشورهای کمک رسان خواست دایکندی را از کمک های شان فراموش نکنند.

والی دایکندی گفت: کمک های حکومت افغانستان به آن حد نیست که مشکلات مردم را رفع بتواند.

از سوی هم محمدعلی ارزگانی معاون ولایت و رئیس کمیته حالت اضطرار دایکندی گفت: بر اساس پیش بینی ها در سال 1400 بیش از 93 هزار خانواده بر اثر خشک سالی در 10 واحد اداری دایکندی متضرر خواهند شد که از این میان تا حال برای 17951 خانواده کمک رسانی صورت گرفته است.

او نیز تأکید کرد که دایکندی در وضعیت وخیم قرار دارد.

در همین حال غیرت جواهری، وکیل شورای ولایتی از خشک شدن چشمه‎‎‎‎‎‎ها، چاه ها و رودخانه‎ ها در دایکندی خبر داده افزود: این موضوع باعث خشک شدن مزرعه ها نیز گردیده است.

او گفت: دایکندی در سال جاری 69 درصد کاهش بارندگی داشته است و نیاز است که اداره محلی دایکندی طرح های شان را از روی کاغذ در عمل برای مردم نشان دهند.

در بخش های دیگر این گفتمان اعضای کمیته حالت اضطرار دایکندی که شامل ریاست های حفاظت از محیط زیست، صحت عامه و حوزه فرعی دریای هلمند بالای دایکندی می‌‌‎‎‎‎گردند، گفتند: موجودیت گازات گلخانه‎‎‎‎‎ی باعث تغییر اتومسفیر گردیده و این باعث بلند رفتن سطح آب ابحار، کمبود آب های آشامیدنی، ذوب شدن یخچال های طبیعی، گسترش فقر و تغییر موسم گردیده است.

همچنان در ادامه تأکید گردید که از 20 سال بدین سو 4-5 متر آب های زیر زمینی در مرکز ولایت دایکندی کاهش داشته است.

بر اساس معلومات ارائه شده، به دلیل موجودیت سنگ های بزرگ زیر زمینی در ولایت دایکندی، ارتباط آب های این ولایت با دیگر ولایات نیز قطع گردیده است.

قرار است اعضای کمیته حالت اضطرار ولایت دایکندی این موضوع را در سطح مرکز کشور نیز پیگیری کنند.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در دوشنبه, 13 ثور 1400 09:30
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران