چاپ کردن این صفحه

زنان دایکندی: از روند گفتگوهای صلح نگران هستیم

توسط احسان مهدوی 07 ثور, 1400 544 0

نشست مطبوعاتی که از سوی دفتر ائتلاف مشارکت زنان در روند صلح برگزار گردیده بود، زنان ولایت دایکندی از روند گفتگوهای صلح ابراز نگرانی کردند.

ریحانه شریفی نماینده دفتر مشارکت گفت: دفتر مشارکت ائتلاف زنان در روند صلح در سطح 34 ولایت افغانستان برنامه های آگاهی دهی در مورد حقوق زنان را از طریق گفتمان ها و رسانه ها تدویر کرده است.

او هدف از برنامه امروزی شان را برجسته سازی نگرانی های زنان در مورد روند گفتگوهای صلح بیان کرد.

مرضیه همدرد، آمر جندر و حقوق بشر ولایت دایکندی گفت: با گذشت یک سال از گفتگوهای بین الافغانی، اما این گفتگوها هیچ پیشرفت نداشته است.

او یکی از نگرانی های زنان را افزایش خشونت های طالبان با خروج قوای خارجی از افغانستان بیان کرد.

از سوی هم، رقیه راسخ فعال حقوق زن گفت: طی بیش از یک دهه اخیر، 130 توافق نامه صلح افغانستان با ملل ها و گروهای مختلف به امضاء رسیدند ما هیچ کدام جنبه عملی پیدا نکرده است.

او راه حل، کاهش خشونت ها و قطع منابع مالی طالبان از سوی حامیان شان و کم ساختن حضور شان از سوی مردم در اجتماع بیان کرد.

با این حال حبیبه شجاعی، مدیر ارتقای ظرفیت ریاست امور زنان دایکندی گفت: زنان نمی‎خواهند دستآوردهای شان را از دست بدهند، اما طالبان این دستآوردها را خلاف شرع می‎دانند.

از سوی دیگر، لیلی صابری، استاد دانشگاه بر کاهش خشونت طالبان در ماه رمضان تأکید کرد.

او گفت: طالبانی که از کشورهای پاکستان و ایران به افغانستان آمدند و با نظام این کشور مخالفت دارند، در نخست باید با نظام کشورهای خودشان مخالفت کنند.

در اعلامیه که از سوی شبکه های زنان افغان و دفتر ائتلاف مشارکت زنان به خوانش گرفته شد، گفتگوهای صلح را فرصتی برای کاهش خشونت بیان کردند. زنان افغان دراین اعلامیه خواهان آتش بس طالبان طی 10 روز اخیر ماه مبارک رمضان گردیدند. و همچنان گفتند که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان دیگر بهانه‎ی برای تداوم جنگ از سوی طالبان باقی نمانده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 ثور 1400 09:54
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران