شکایت خبرنگاران دایکندی از عدم دسترسی به اطلاعات در روز جهانی مطبوعات

از روزجهانی مطبوعات در حالی از سوی ریاست اطلاعات و فرهنگ دایکندی تجلیل می‎ شود که خبرنگاران این ولایت از ایجاد محدودیت ها و عدم دسترسی به اطلاعات و معلومات شکایت داشته و اداره محلی دایکندی را به قانون گریزی متهم می‏ کنند.

عزت الله توانا، سرپرست رادیو دایکندی گفت: باوجودیکه در ماده 34 قانون اساسی افغانستان بیان گردیده که حق آزادی بیان از تعرض مصئون است اما مسئولین حکومتی در راستای دسترسی به اطلاعات با رسانه ها در این ولایت همکاری ندارند.

او افزود: دسترسی به اطلاعات محدود گردیده و بعضی مسئولان ادارات دولتی با خبرنگاران و رسانه ها برخورد سلیقوی می کنند.

محمدانور شهاب، مسئول رادیو صدای قریه نیز از عدم دسترسی به اطلاعات از سوی اداره ولایت و نهادهای امنیتی شکایت نمود. او گفت: قوماندان امنیه دایکندی امروزه سد کلان در برابر مطبوعات ایجاد کرده است.

با این حال، حسین سیرت، رئیس اطلاعات و فرهنگ دایکندی مطبوعات و آزادی بیان را رنک چهارم دموکراسی در افغانستان بیان کرد.

سیرت علاوه داشت، در طول عمر ولایت دایکندی 18 رسانه چاپی فعالیت داشته اند اما بنابر مشکلاتی از فعالیت بازماندند و در حال حاظر تنها یک رسانه چاپی بنام «دو هفته نامه دایکندی» فعال است.

رئیس اطلاعات و فرهنگ دایکندی همچنان از آغاز فعالیت 5 رسانه شنیداری و 2 رسانه تصویری نیز در طول 17 سال عمر ولایت دایکندی خبر داد.

از سوی هم فاطمه اکبری، معاون امور اجتماعی و اقتصادی ولایت دایکندی رسانه گران را مبارزان واقعی مردم در مقابل گروه های تروریستی بیان کرده افزود: متأسفانه رسانه گران امروزه در سطح افغانستان با چالش های زیادی مواجه است اما با آن هم هیچ لحظه‎ی از اطلاع رسانی غفلت نداشته‎اند.

او زمینه کار رسانهیی را در دایکندی مساعد دانسته و بیان داشت، دولت در این زمینه تلاش های زیادی انجام داده است.

از سوی دیگر، لطیفه موسوی یکی دیگر از خبرنگاران دایکندی متوقف شدن فعالیت 18 رسانه چاپی در دایکندی را تأسف بار خوانده و برعلاوه مشکلات مالی، یکی از دلایل آن را خواننده نداشتن آن بیان کرد.

او از ریاست اطلاعات و فرهنگ و اداره شهرداری نیلی خواست تا در داخل شهر یک آدرس مشخص را برای رسانه های چاپی در نظر بگیرند.

خبرنگاران اذعان داشتند، از تقرری رشیده شهیدی به عنوان والی دایکندی کمتر از یک ماه می‎گذرد و همچنان از آغاز کار محمود بهیر به حیث قوماندان امنیه دایکندی حدود 3 ماه می‎گذرد اما تاهنوز رسانه های محلی دایکندی موفق به مصاحبه با آنان نگردیده اند.

آنان افزودند: باوجودی که موضوع دسترسی به اطلاعات در جلسه کمیته مشترک رسانه ها و حکومت همواره مورد بحث بوده اند، اما این فیصله ها از سوی حکومت هیچ گاه جنبه عملی پیدا نکرده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در سه شنبه, 07 ثور 1400 07:58
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران