گفتمان زنان ولایت دایکندی با علمای دین، متنفذین و جوانان برای صلح برگزار گردید

 

نهاد برابری برای صلح و دموکراسی، نشستی را میان فعالین زن، گروه های مختلف قومی و مذهبی و جوانان ولایت دایکندی به منظور ارتقای حقوق زنان، انسجام اجتماعی در سطح محلی و افزایش آگاهی نهادهای مدنی در مورد حقوق زنان و پروسه صلح برگزار نمود.

لیلا حسینی، مسئول نهاد برابری برای صلح و دموکراسی (EPD) در دایکندی، هدف از این نشست را فرصتی بیان کرد که تمام اقشار جامعه بتوانند با تبادل نظریات شان در حمایت از پروسه صلح و حقوق زنان در ساختار مذاکرات سهم بگیرند.

از سوی هم فاطمه اکبری، معاون اجتماعی ولایت دایکندی گفت: از تأسیس دایکندی تا حال مردم این ولایت همواره از مؤلفه های اساسی دموکراسی حمایت کرده‎‎‎‏‎اند.

او مردم دایکندی را در مشارکت های سیاسی تکتاز عنوان نموده افزود: امروزه در پارلمان افغانستان 2 خانم از آدرس دایکندی وجود دارد و این بی‎‎‎‎‎‎سابقه بوده است و از سوی هم برعلاوه رهبری اداره محلی دایکندی، 26.25 درصد بخش های خدمات ملکی در دایکندی را بانوان تشکیل می‏‎‎‎‎‎‎دهند.

با این حال علی پاکبین، استاد دانشگاه در دایکندی گفت: تا هنوز جوانان در پروسه صلح و نشست ها نقش نداشته اند که به باور وی این اوج بی‎‎‎‎‎‎اهمیتی رهبران سیاسی نسبت به جوانان را نشان می‎‎‎‎‎دهد.

او گفت: افرادی که از جناح‎‎‎‎‎‎ها و احزاب سیاسی به عنوان پسران رهبران به اجلاس عمومی و گفتگوهای ملی اشتراک دارند، از جوانان افغانستان نمایندگی کرده نمی‎‎‎‎‎توانند.

فاطمه نعیمی، متنفذ قومی و وکیل شورای ولایتی نیز با اشاره به حسن نیت مردم افغانستان گفت: در سال گذشته مردم این کشور با برگزاری لویه جرگه مشورتی صلح، از خود گذری نشان داده زندانیان طالبان را رها کردند اما متأسفانه گروه طالبان تا حال هیچ ارزشی به این حسن نیت قائل نشده است.

بانو نعیمی یگانه راه حل را برای تأمین صلح، حمایت بیشتر مردم افغانستان از سوی حامیان بین المللی این کشور و فشار وارد کردن شان بالای گروه طالبان بیان کرد.

نهاد برابری برای صلح و دموکراسی در سال 2008 میلادی به منظور حکومت داری خوب، اعمار صلح، حمایت از حقوق زنان و اطفال و همچنان مشارکت زنان در تمام ساختارها توسط بانو نرگس نهان سرپرست سابق وزارت معادن و پطرولیم ایجاد گردید و امروز در 15 ولایت افغانستان این نشست مشورتی را برگزار کرده است.

 

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
آخرین ویرایش در شنبه, 21 حمل 1400 22:55
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران
دانلود قالبطراحی سایتطراحی سایتسایت ایران